SED Yardımı Ne Zaman Yatacak? Ne Kadar? Sorgulama

SED Yardımı Ne Zaman Yatacak? Ne Kadar? Sorgulama
11.03.2024 05:26
A+
A-

SED Yardımı Ne Zaman Yatacak? Ne Kadar? Sorgulama; SED yardımı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yoksul ve muhtaç ailelerin çocuklarına verilen bir sosyal yardım türüdür. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, SED yardımı ile muhtaç ailelerin çocuklarını daha iyi şartlarda büyütmesine destek olmayı amaçlar.

Sosyal Ekonomik Desteği yani SED yardımı, ailelerin muhtaçlık seviyesine tek sefer ödenebileceği gibi her ay düzenli olarak da ödenebilmektedir. Ödemeler ise çocuğun ebeveyninin ya da vasisi olan yakınının PTT hesabına yatırılmaktadır.

Birçok kişinin merak ettiği SED yardımı ne zaman yatacak? SED yardımı ne kadar? SED yardım sorgulama gibi konuların cevabını yazımızın devamında sizler için bir araya getirdik.

SED Yardımı Nedir?

SED yani Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nca mahkeme kararı ile bakım kararı alınmış ya da alınma ihtimali olan ve aynı zamanda maddi açıdan destek görmediklerinde muhtaç olabilecek çocuklara yapılan maddi destektir.

Muhtaç olan ve çocuğu mahkeme kararı ile bakım altına alınmamış olan aileler de SED yardımı almak için başvuru yapma hakkına sahip olmaktadır. Düzenli olarak ya da tek seferlik ödenebilen SED yardımı, ailenin muhtaçlık seviyesi son bulana kadar ya da çocuk yaşamını kendi başına idame edeceği duruma gelebilene kadar devam etmektedir.

SED yardımı sadece maddi yardım değildir. Aynı zamanda bakanlık tarafından çocuklara psiko-sosyal destek de verilmektedir. Yardın ne kadar süre ile verileceğine ise ailenin yoksulluk seviyesine göre karar verilmektedir.

Süreli yani düzenli olarak verilmesi karar verilen SED yardımı, sözleşmeli olarak verilir. Sözleşme süresi ise 1 senedir. Bir sene boyunca SED yardımı ailelere düzenli olarak her ay verilir. Eğer 1 sene sonunda muhtaçlık durumu halen devam ediyorsa bu durumda SED yardımı yeni bir sözleşme yapılarak 2 yıl süre ile uzatılabilmektedir.

SED Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

SED yardımı başvurusu öncelikle Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il müdürlüklerine veya sosyal hizmet merkez müdürlüklerine bizzat gidilerek gerçekleştirilebilmektedir. Başvuru öncesinde mutlaka gerekli evrakları hazırlamalı ve başvuru sırasında tüm evrakları eksiksiz bir şekilde yanınızda bulundurmalısınız.

SED yardımı başvurusu e-devlet sistemi üzerinden de kolaylıkla yapılabilmektedir. E-devlet sistemi üzerinden başvuru yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-sorgu linkine tıkladığınızda TC kimlik numarası ve şifrenizi girdiğinizde doğrudan başvuru sayfasına gidebilirsiniz.

E-devlet sistemi üzerinden başvuru yapmak için başvuru formunu eksiksiz olarak doldurmanız gereklidir. Ayrıca e-devlet sistemi üzerinden yapılan başvurular ön başvuru olarak alınmaktadır. Daha sonrasında gerekli evraklar ile birlikte giderek bizzat başvuru yapmalısınız.

SED Yardımı Başvuru Formu

SED yardımı başvurusu yapacak olan tüm vatandaşlar gerek e-devlet başvurularında gerekse kurum başvurularında mutlaka başvuru formunu doldurmak durumundadır. Formda SED yardımı yapılacak olan öğrencinin ve ailesinin aylık hane geliri, iletişim ve adres bilgileri, öğrenciliklerine dair bilgiler sorulmaktadır.

Başvuruların olumlu sonuçlanma ihtimalinin artması ve değerlendirme sürecine alınması için başvuru formundaki bilgilerin eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulması önemlidir. Şayet başvuru formuna yanlış bilgiler giren vatandaşlar SED yardımı almaya hak kazanır ise ve daha sonrasında bu vatandaşların muhtaçlık sınırında olmadığı tespit edilir ise bu durumda alınan tüm yardımlar faiz uygulanarak vatandaşlardan geri alınmaktadır.

Cezayı faiziyle birlikte ödemeyi reddeden vatandaşlara ise Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı müdürlüğü tarafından mahkeme açılmaktadır.

SED Yardımı Başvuru Sorgulama

SED yardım başvurusu sorgulama işlemlerinizi e-devlet üzerinden hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. E-devlet üzerinden sorgulama yapabilmek için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-sorgu linkine tıklayabilirsiniz. Linke tıkladığınızda önce TC kimlik numaranızı ve şifrenizi girmeniz gerekecektir. Giriş bilgilerinizi girdiğinizde sistem sizi doğrudan başvuru sorgulama ekranına yönlendirecektir.

E-devlet sisteminin yanı sıra başvurularınızı ALO 144 veya ALO 183 numaralı Sosyal Destek hatlarını arayıp yetkililere gerekli bilgileri vererek de sorgulayabilirsiniz. Ayrıca sorgulama yapmak için kullanabileceğiniz bir diğer yol ise Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nü aramaktadır. Bu yöntemlerle başvuru sonuçlarınızı öğrenebilirsiniz.

Ancak şunu belirtmemiz gerekir ki; başvuruların değerlendirilmesi yoğunluğa da bağlı olarak birkaç ay sürebileceğinden sorgulama yapmak için en az 1 ay beklemeniz daha doğru olacaktır.

PTT SED Yardımı Sorgulama

SED yardımları, kurum tarafından hak sahiplerinin PTT hesaplarına yatırılmaktadır. Dolayısıyla da ödemelerinizin yatıp yatmadığınız e-devlet sisteminde PTT kurum ödemeleri sorgulama ekranından görebilirsiniz. Bu sorgulamayı kısa sürede yapabilmek için https://www.turkiye.gov.tr/ptt-ptt-uzerinden-yapilan-kurum-odemeleri-sorgulama linkine tıklayarak hemen e-devlet sistemi PTT kurum ödemeleri sayfasına ulaşabilirsiniz.

SED Yardımı Kimlere Verilir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, SED yardımlarını ilköğretim, lise ve üniversite eğitimi gören öğrencilere vermektedir. Ancak öğrencinin bakımını üstlenen anne-babası ya da yakınının mutlaka muhtaçlık sınırın altında bir gelire sahip olması gereklidir. Diğer bir deyişle; hanede her bireye aylık düşen gelirin asgari ücretin üçte birinin altında olması gereklidir.

Ayrıca bakım altına alınması yönünde mahkeme kararı alan öğrenciler, maddi destek almadıkları takdirde muhtaç duruma düşecek olan vatandaşlara da SED yardımı verilmektedir.

SED Yardımı Başvuru Şartları

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı SED yardımı almak isteyen vatandaşların birtakım şartları taşıması gerekmektedir. Öncelikle SED yardımı bakanlık tarafından muhtaç ailelere çocuklarının ihtiyaçlarını karşılamaları koşuluyla verilmektedir. Eğer ailelerin aldıkları SED yardımlarını çocukların eğitim, kıyafet ve sağlık gibi temel ihtiyaçlarını karşılamak için kullanmadıkları tespit edilir ise bu durumda kurum tarafından yardım ödemesi kesilmektedir.

SED yardımı almak için gerekli olan temel şartlar şunlardır;

 • Ailenin muhtaçlık sınırının altında yaşaması ve aylık kişi başına düşen hane gelirinin asgari ücretin 1/3’ünden az olması,
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Ailenin ve öğrencinin SED başvuru değerlendirme şartlarına uygun olmasıdır.

Tüm bu koşullar doğrultusunda yapışan tüm SED yardımı başvuruları Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmetleri yönetmeliği kapsamında incelenmektedir.

SED Yardımı İçin Gerekli Evraklar

Kurum ve kuruluşlardan alınmak istenen tüm sosyal yardımlarda olduğu gibi Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın verdiği SED yardımı için de başvuru sırasında kurum tarafından bazı belgeler istenmektedir. Bu belgeler;

 • SED yardımı başvuru formu,
 • Öğrencinin kimlik kartı ve fotokopisi,
 • Öğrencinin sağlık kurulu raporu,
 • Öğrenci belgesi,
 • Öğrencinin melek kurslarına başvurduğunu gösteren belgelerdir. Bu belgeler her öğrencinin başvuru sırasında mutlaka hazırlaması gereken belgelerdir. Ancak bazı durumlarda kurum öğrencilerden birtakım ek belgeler de talep etmektedir. Bu nedenle başvuru öncesinde ALO 144 ya da ALO 183 numaralı sosyal destek hatlarını arayarak başvuru sırasında hazırlamanız gereken belgelerin eksiksiz listesini alabilirsiniz.

SED Yardımı Ne Kadar 2024

Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti (SED), her sene memur maaşlarına yapılan zamlara aynı oranda artmakla birlikte SED ödemeleri, Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmetleri Yönetmeliği kapsamında yer alan katsayılar doğrultusunda artış gösterir.

2024 yılında memur maaşlarına yapılan son zamlar doğrultusunda SED yardımları 5.782TL olarak güncellenmiştir. Aşağıdaki tabloda ise çocukların eğitim durumuna göre 2024 yılında alabilecekleri SED yardımı miktarları yer almaktadır;

SED YARDIMI Oranlar %  Ekonomik Destek Tutarı
Okul Öncesi Çocuk 50  3.614,13₺
İlköğretime Devam Eden Çocuk 75  5.421,20₺
Orta Öğretime Devam Eden Çocuk 80  5.782,62₺
Orta Öğretim Seviyesinde Olup Okula Devam Etmeyen Çocuk için 50  3.614,14₺
Korunma/Bakım Kararı ile Yüksek Öğrenime Devam Eden 90  6.505,44₺
Kuruluş Bakımından Ayrılan Gençler 40  2.891,31₺

SED Yardımı Ne Zaman Yatacak 2024

SED yardımlarının hesaplara yatacağı tarih başvuru değerlendirme süreci ile ilişkilidir. SED yardım başvuruları birkaç haftada eğer yoğunluk var ise birkaç ayda sonuçlandırılmaktadır. Başvuru sonuçları ise başvuru sahiplerinin formda belirttiği telefon numarasına kısa mesaj olarak gönderilmektedir. SED yardımları ise bu tarihten ortalama 15 gün sonra hak sahiplerinin PTT hesaplarına yatırılmaktadır.

SED yardımı ne zaman yatacak? SED yardımından yararlanan ihtiyaç sahibi vatandaşların en fazla merak ettiği hatta bilmediği sorular içinde bulunmaktadır. SED yardımı alan dar gelirli ailelere ödemelerin her ayın ikinci haftasında yatacağını söylemekte yarar var.

SED Yardımı Nedir? Kimlere Verilir? Başvurusu ve Sorgulama

SED Yardımı Ayın Kaçında Yatıyor?

SED yardımları için tek ve kesin bir tarih vermek mümkün değildir. Ancak sürekli SED yardımı alan hak sahiplerinin ödemeleri her ayın ilk 15 günü içerisinde mutlaka PTT hesaplarına kurum tarafından yapılmaktadır.

SED Yardımı Kaç Çocuğa Verilir?

SED yardımı, mahkeme kararı ile bakım kararı alınmamış olan çocuklar için bir ailede en fazla 2 çocuk ile sınırlandırılmıştır. Ancak mahkeme kararı ile koruma altına alınmış, koruyucu aile ile ya da sosyal hizmet kurumlarında kalan çocuklar için sınırlama yoktur. Dolayısıyla da bu şartları taşıyan çocuklar için bir hanede ikiden fazla çocuk için SED ödemesi yapılabilmektedir.

SED Yardımı Her Ay mı Yatıyor?

SED yardımı, tek seferlik ya da aylık olarak verilebilmektedir. Bu durum başvuru sırasında ailenin muhtaçlık seviyesi doğrultusunda kurum tarafından belirlenmektedir. Tek seferlik SED ödemelerinin yanı sıra sürekli SED alacak olan kişiler 1 yıllık sözleşme imzalarlar ve 1 yıl boyunca şartlar ve muhtaçlık durumu devam ettiği sürede her ay yardımı alırlar.

1 yıl sonra muhtaçlık durumunun devam etmesi durumunda SED yardım süresi uzatılabilmektedir. Ancak sözleşme olsa dahi ilk bir yıl içinde ailenin muhtaçlık durumunun ortadan kalkması ya da çocuğun kendi başına hayatını devam ettirebilecek ekonomik seviyeye ulaşması durumunda SED yardım ödemesi kaldırılır.

SED Yardımı Hangi Hallerde Kesilir?

SED yardımı, muhtaç öğrencilerin ailelerine ya da bakmakla yükümlü olan kanuni vasilerine sadece çocuğun temel ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla verilmektedir. Dolayısıyla da özellikle sürekli olan yardımlar, ailenin muhtaçlık seviyesi kalkana kadar ya da çocuk kendisine bakabilecek maddi yetkinliğe ulaşana kadar devam eder. Ancak gerekli şartlar kalktığında SED yardımları süresi dolmadığı halde kesilebilmektedir.

 • Ailenin muhtaçlığı ortadan kalktığında,
 • Çocuk eğitim hayatını bitirip sigortalı ve düzenli bir işe girdiğinde,
 • SED yardımı yapılan çocuk vefat ettiğinde,
 • Çocuğun yakını olan hak sahibi vefat ettiğinde,
 • Çocuğun ve ödemeyi alan hak sahibinin şehirlerarası adres değiştirdiğinde SED yardımları süresiz olarak kesilmektedir. Bu nedenle hak sahibi vefat ettiğinde çocuğun mutlaka kuruma bilgi vermesi gerekirken şehirlerarası adres değişikliğinde de SED yardım başvurusunu tekrar yenilemesi gereklidir. Eğer çocuk ya da ödemeyi alan hak sahibi şehir içi adres değişikliği yapmış ise bu durumda SED yardımında herhangi bir kesilme durumu söz konusu değildir.

SED Yardımına Haciz Konulur mu?

SED yardımı, tıpkı diğer sosyal yardımlar gibi haczedilmeyen ve devredilmeyen sosyal yardımdır. Eğer buna rağmen herhangi bir banka hak sahibinin borcuna ithafen SED üzerine haciz işlemi uygulamış ise bu durumda hak sahiplerinin 2828 sayılı kanunun 29. Maddesine göre haczin iptali için kuruma dilekçe verme hakkı saklıdır.

SED Yardımı Ayın Kaçında Yatıyor?

SED yardımı ayın kaçında yatıyor? SED yardımı alan ihtiyaç sahiplerinin en fazla merak ettiği bir diğer soru da budur. SED yardımı alan vatandaşlar, ödemelerini tarih olarak değil de, her ayın ikinci haftasında alacaklarını bilmeleri gerekiyor. Bu durumda ödemeniz biraz gecikme yaşayabilir ve bu konu da tamamen yoğunluktan kaynaklanan bir durumdur.

SED Yardımı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

SED yardımı başvurusunda bulunan vatandaşların ilk kez E-Devlet üzerinden de başvurabileceğini ilk etapta söylemekte yarar var. Lakin E-Devlet şifresi olmayan veya herhangi bir internet sisteminden yararlanmayan vatandaşlar başvurularını elden yapabilir.

Başvuru esnasında sizlerden bir takım belgeler istenecektir. Bu belgeler;

 • T.C. kimlik kartı veya fotokopisi
 • Sağlık raporu
 • Başvuru esnasında doldurulan dilekçe
 • Çocuklarınızın öğrenci belgeleri
 • Çocuklarınızı kimlik kartları veya fotokopileri
 • Gelir belgeniz
 • İkamet ettiğiniz yeri söyleyen ikametgah belgesi
 • Muhtarlıktan alınan yoksulluk belgesi

Fakirlik belgesi almayan ve nasıl alınacağını bilmeyen vatandaşlarımız; Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır? yazımızı inceleyebilir.

SED Yardımı Kaç Günde Belli Olur?

SED yardımı kaç günde belli olur? SED yardımına başvuru yapan ihtiyaç sahibi aileler başvurularının ardından başvuru sonuçlarının ne zaman açıklanacağını merak etmektedir.

SED yardımı başvurusu için belgelerinizi teslim ettikten sonra aile içinde geniş bir şekilde bir araştırma yapılacaktır. Ön başvuru ardından araştırma yapıldıktan sonra başvurunuzun onaylanma süreci içinde olacaksınız. Başvurunuz onaylandıktan sonra SED yardımından bir sonraki ödemede faydalanabilirsiniz.

SED Yardımı Hesaba Ne Zaman Geçer?

SED yardımı ne zaman hesaba geçer? SED yardımı alan dar gelirli aileler her ayın ikinci haftasının iş günü içinde hesaplarına geçmektedir. Eğer ödeme günü resmi tatile denk geliyorsa, bir sonraki ilk iş günü içinde hesaba yatmaktadır.

SED Yardımı Hangi Durumlarda Kesilir?

SED yardımı hangi durumlarda kesilir? Sosyal ve Ekonomik Destek yardımı ihtiyaç sahibi ailelerin çocukları için destek için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığıyla verilmektedir. Bazı durumlarda yardım otomatik olarak kesilmektedir.

Bu durumlar;

 • Ailenin ihtiyaçlık durumunun ortadan kalkması
 • SED yardımı alınan sebebin giderilmesi
 • Çocuğun vefatı
 • Başvuru yapan birinin vefat etmesi
 • İkametgah değişikliği
 • Çocuğun çalışmaya başlaması

Çocuğun vefat etmesi durumunda bakanlık aracılığıyla herhangi bir süre belirtilmeden yardım kesilmektedir.

İkametgah değişikliği ardından da, ikametgah adresinizi güncelledikten sonra tekrar yardımdan yararlanabilmektesiniz.

Çocuğun işe başlaması durumu da Sosyal Güvenceli olarak işe başlama durumudur.

SED Yardımı Her Ay Mı Yatıyor?

SED yardımı her ay mı yatıyor? İhtiyaç sahibi ailelerin çocuklarının temel gereksinimlerini karşılamaları için, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığıyla her ay düzenli olarak yatmaktadır. Lakin yukarıda da dile getirdiğimiz gibi bazı durumlarda bu yardım kesilmektedir.

SED Yardımı Hangi Bankadan Alınır?

SED yardımı hangi bankadan alınır? SED yardımı her ay düzenli olarak yapılıp, her ayın ikinci haftasında hesaba yatmaktadır. Devlete ait Ziraat Bankası, Vakıfbank veya PTT aracılığıyla hak sahiplerine ulaşmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.