Evde Bakım Maaşı Ne Kadar? Nasıl Alınır? E-Devlet Başvuru Formu

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar? Nasıl Alınır? E-Devlet Başvuru Formu
12.03.2024 13:51
A+
A-

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar? Nasıl Alınır? E-Devlet Başvuru Formu; Evde bakım maaşı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından engelli ve yaşlı bakımı üstlenen aile bireylerine veya bireylerin vasilerine verilen maaştır. Evde bakım maaşı, bakmakla yükümlü olunan yaşlı ya da engelli bireyin bakım giderleri için ihtiyaç sahibi vatandaşlara verilmektedir.

Yaşlı veya engelli bir yakınının bakma yükümlülüğünü üzerine alan bir kişi vasisi olarak evde bakım maaşı alabilmek için başvuru formu doldurarak başvuru yapmalıdır. Yazımızın devamında sizlere evde bakım maaşı nedir, nasıl alınır? gibi merak edilen birçok sorunun cevabını sizler için bir araya getirdik.

Evde Bakım Maaşı Nedir?

Evde bakım maaşı; engelli veya yaşlı olan kişilerin bakımını yapan ve ekonomik sıkıntıdan dolayı bireylerin temel ihtiyaçlarını karşılayamayan kişilere verilmektedir. Evde bakım maaşı, her ay düzenli olarak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından kişilerin PTT hesaplarına yatırılmaktadır.

Evde bakım ya da diğer adıyla engelli maaşı alan kişiler, aldıkları maaşı bakımını üstlendikleri ve temel ihtiyaçlarını karşılayamayan kişilerin ihtiyaçlarını karşılamak için kullanmalıdır.

Evde Bakım Maaşı Kimler Alabilir?

Evde bakım maaşı alabilecek bireyler öncelikli olarak gösterilen şartları taşımalıdır. Belirtilen şartları taşıyan bireyler başvuru yapabilmektedir. Evde bakım maaşını alabilecek olan bireyler ise bakıma muhtaç olan birinin bakımını üstlenmiş olan akraba bireylerdir. Akraba olarak sayılabilen bireyler ise şu biçimdedir;

 • Bakıma muhtaç olan birinin eşi, çocukları ve çocuklarının eşleri
 • Bakıma muhtaç birinin annesi, babası ve bunların anne, babası
 • Evde bakım parası alabilecek olan bireyler içinde bireylerin torunları ve torunlarının eşleri bulunmaktadır.

Evde bakım parası bunun yanı sıra üvey akrabalık ilişkileri geçerli olduğunda da verilmektedir. Eşlerinin anne, babası ve eşlerinin amcası gibi çeşitli akrabalık ilişkilerinde evde bakım maaşının alınması olabilecek olmaktadır.

Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır?

Engelli maaşı ya da evde bakım maaşı almak için öncelikle başvuru yapacak olan kişilerin gerekli şartları karşılıyor olması gereklidir. Ayrıca bakıma muhtaç olan engelli ya da yaşlı kişinin dar gelirli ve ihtiyaç sahibi olması, bu nedenle de temel ihtiyaçlarını karşılayamaması gereklidir.

Gerekli şartları karşılayan dar gelirli vatandaşlar evde bakım maaşı alabilmek için başvuru formunu doldurarak gerekli belgeleri hazırlayıp ilgili mercilere başvuru yapmalıdır. Başvuruları olumlu sonuçlanan kişiler evde bakım maaşı alabilmektedir.

Evde Bakım Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yaşlı ya da engelli olan muhtaç kişilere bakmakla yükümlü olan vasileri ya da aile bireyleri Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın il ve ilçelerde bulunan temsilcilerine gidip başvuru yapabilmektedir. Başvuru sırasında mutlaka başvuru formu doldurulmalıdır.

Evde bakım maaşı için başvuru yapabileceğiniz bir diğer yöntem ise ALO 144 ve ALO 183 hattıdır. Sosyal destek hatlarını arayarak başvurular hakkında, gerekli belgeler hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Evde bakım maaşı için başvuru yapabileceğiniz için başka bir platform ya da online başvuru yöntemi yoktur. Dolayısıyla da başvurularınızı sadece Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı temsilciliklerine yapabilirsiniz.

E-Devlet Evde Bakım Maaşı Başvurusu

E-devlet sistemi üzerinden ne yazık ki evde bakım maaşı başvurusu yapmanız mümkün değildir. İkamet ettiğiniz il ya da ilçedeki kaymakamlık binasındaki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gidip başvuru formu doldurup başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Evde Bakım Maaşı Başvuru Formu

Evde bakım maaşı başvuru formu, tıpkı diğer sosyal yardım başvurularında olduğu gibi vatandaşların başvuru sırasında doldurması gereken formdur. Başvuru formu, bakmakla yükümlü olduğu engelli veya yaşlı bireyler için evde bakım maaşı almak isteyen dar gelirli kişiler tarafından Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı temsilciliklerinde ya da sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfında doldurulmalıdır. Ancak başvuru formu öncesinde mutlaka hane kayıt talep formu doldurulmalıdır. Aksi halde evde bakım maaşı başvurusu için başvuru formu doldurabilmeleri mümkün olmayacaktır.

Başvuru formunda bakıcı olan kişinin mesleki bilgileri, engelli ya da yaşlı olan bakıma muhtaç kişinin aylık gelir ve gideri gibi kişisel bilgileri sorulmaktadır. Başvurular, başvuru formunda beyan edilen bilgiler doğrultusunda değerlendirildiğinden formda sorulan bilgilere eksiksiz ve doğru bilgi vermek son derece büyük öneme sahiptir.

Başvuru formuna yanlış bilgiler veren ve bu bilgilerle evde bakım maaşı almaya başlayan vatandaşlar tespit edildiği takdirde aldıkları maaşı faizleri ile birlikte geri ödemekle yükümlüdür. Aksi halde ödemeyi reddeden kişiler için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı tarafından dava süreci başlatılmaktadır.

Evde Bakım Maaşı Başvuru Şartları

Evde bakım maaşı, bakıma muhtaç olan yaşlı ya da engelli ve aynı zamanda ekonomik sıkıntısı olan bireylerin temel ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için bakıcılarına verilen sosyal yardımdır. Dolayısıyla da evde bakım maaşı alabilmek için başvuru yapacak olan kişilerin bazı şartları karşılıyor olması gereklidir. Söz konusu şartlar şu şekildedir;

 • Evde bakım parası alacak olan kişi engelli ise engelli raporunda “Ağır engelli” ibaresi yer almalıdır.
 • Sağlık kurulu raporu, Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği hastanelerde alınmış olmalıdır.
 • Engelli ve bakıma muhtaç olan bireylerin raporu en az %70 oranında olmalıdır.
 • Haneye giren toplam aylık gelir asgari ücretin üçte ikisinden fazla olmamalıdır.
 • Başvuru sonrasında engelli bireyi evde ziyaret eden görevlinin, bireyin gerçekten bakıma muhtaç olduğunu onaylaması gereklidir.

Evde Bakım Maaşı Başvuru Sorgulama

Evde bakım maaşı başvurularınızı ilk olarak başvuru yaptığınız sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına bizzat giderek sorgulayabilirsiniz. Ayrıca e-devlet üzerinden evde bakım maaşı sorgulaması yapılamıyor olsa da sorgulama işlemleri e-devlet sistemi üzerinden kolayca yapılabilmektedir.

Evde Bakım Maaşı Alma Şartları Nelerdir?

Evde bakım maaşı almak için çeşitli şartların sağlanmış olması gerekir. Bakanlık aracılığıyla tespit edilen şartları sağlayan bireylerin evde bakım parasını alması olabilecektir. Evde bakım maaşı alma şartları ise şu biçimdedir;

 • Evde bakım maaşının alınmak istendiği birinin engelli yahut yardıma muhtaç olması gerekir.
 • Evde bakım maaşının alınabilmesi için bireylerin yaşadıkları hanelerde bulunan bireylerin gelirlerinin asgari ücretin üçte biri kadar olması gerekir.
 • Bakımı yapılan bireylerin hastaneden alınmış olan bakıma muhtaçlığını gösteren belgelerin olması gerekir.
 • Başvuruda bulunan bireylerin evlerinde yapılacak incelemeler neticesinde bakıma muhtaç olan birinin teyit edilmesi gerekir.

Evde bakım maaşı almak isteyen bireylerin gerekli olan şartları sağlaması halinde maaşı almaya başlaması olabilecektir.

Evde bakım maaşı almak için gerek tim şartları incelemek için Evde Bakım Maaşı İçin Gerekli Şartlar 2024 yazısını inceleyebilirsiniz.

Evde Bakım Maaşı Başvuru Sorgulama Telefon Numarası

Evde bakım maaşı başvuru sonuçlarınızı e-devlet sistemi üzerinden sorgulayabileceğiniz gibi aynı zamanda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na telefon ile ulaşarak da sorgulama gerçekleştirebilirsiniz. Evde bakım maaşı başvurularınızın son durumunu öğrenmek için ALO 144 ya da ALO 183 Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sosyal destek hatlarını da arayabilirsiniz.

E-Devlet Evde Bakım Maaşı Sorgulama

E-devlet sistemi üzerinden evde bakım maaşı başvuru sorgulama yapabilmek için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkine tıklayıp e-devlet sayfasına gidebilirsiniz. İlk aşamada TC kimlik numaranızı ve şifrenizi girdikten sonra Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sorgulama sayfasına yönlendirilirsiniz. Karşınıza gelen sayfada tüm sosyal yardım başvuru sonuçlarınızı görebilmeniz mümkündür.

Evde Bakım Maaşı Kimlere Verilir?

Evde bakım maaşı, muhtaç olan yaşlıların ya da ağır engelli bireylerin bakımlarını üstlenen vasilerine muhtaç kişilerin bakımlarına harcamaları koşuluyla verilmektedir. Dolayısıyla da her başvuru yapan kişinin gerekli şartları taşımadığı takdirde evde bakım maaşı alması söz konusu değildir. Evde bakım maaşını;

 • En az %70 oranında engeli olan ağır engelli ve güncel raporu olanlar,
 • Yemek yapmak ve yemek yemek, tuvalete gitmek, banyo yapmak gibi önemli günlük aktivitelerini tek başına ve desteksiz bir şekilde yerine getiremeyenler,
 • SGK’nın belirlediği gelir sınırının altında kalan muhtaç engelli ve yaşlı olan bireyler alabilmektedir.

Birçok alanda olduğu gibi evde bakım maaşı üzerinde de yetkililer tarafından sürekli düzenlemeler yapılmaktadır. Bu düzenlemelerden birisi de engelli raporunda geçen ifadedir. Artık engelli raporunda “Ağır engelli” ifadesinin yanı sıra eğer sağlık kurulu vermiş olduğu raporda “Belirgin düzeyde özel gereksinimi var” ya da “Çok ileri düzeyde özel gereksinimi var” ifadeleri kullanırsa bu kişiler muhtaçlık sınırının da altında kaldığı takdirde evde bakım maaşı alabilmektedir.

Evde Bakım Maaşı Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Evde bakım maaşı başvurusu yapan kişilerden sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından gelir düzeyini ve muhtaçlık seviyesini tespit etmek amacıyla bazı belgeler talep edilmektedir. Bu belgeler şunlardır;

 • Evde bakım maaşı başvuru formu
 • Bakım ihtiyaçları karşılanacak olan yaşlı ya da engelli olan bireyin kimlik kartı ve fotokopisi
 • Kişinin bakımını üstlenecek kişinin kimlik kartı ve fotokopisi
 • Sağlık kurulu heyetinden alınmış olan ağır engelli raporu ve engelli sağlık kurulu raporu
 • Kişinin bakımını üstlenecek olan kişinin son 6 aya ait 3 vesikalık fotoğrafı
 • Bakıma muhtaç olan kişinin gelir beyannamesi
 • Bakıcı olacak kişinin eğitim belgesi
 • Hem bakıcının hem de bakıma muhtaç kişinin ikametgah belgesi
 • Bakıcı olacak kişinin bakıma muhtaç olan bireyin vasisi olduğunu ifade eden mahkemeden çıkmış karar kağıdı
 • Hem bakıma muhtaç kişinin hem de bakıcı kişinin mal beyannamesi
 • Eğer bakıma muhtaç olan kişi 18 yaşının altındaysa bireyin vesayet altına alınmasına dair mahkemeden çıkmış olan karar kağıdı
 • Eğer bakıma muhtaç olan birey 18 yaşının üzerindeyse kişide akıl sağlığı problemleri var ise, ihtiyaçlarını karşılayamayıp aynı zamanda hem kendi hem de çevresindeki insanların can güvenliğini tehlikeye atıyorsa bireyin vasi altına alınmasını bildiren mahkeme kararı

Yukarıda saydığımız belgeler, resmi olarak bakıma muhtaç olan kişinin bakıcı olmak ve evde bakım maaşı almak isteyen bakıcı adaylarının başvuru sırasında eksiksiz bir şekilde ibraz etmesi gereken belgelerdir.

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar 2024

Evde bakım maaşı ne kadar oldu 2024 Temmuz ayı için fazlasıyla merak edilen sorulardan birisi haline geldi. Evde bakım maaşı, her yıl asgari ücrete gelen zamlar ile birlikte yeniden düzenlenir. 2024 yılının Temmuz ayında asgari ücrete yapılan zam ile birlikte evde bakım maaşında da artış gözlemlendi.

2024 Temmuz ayı zammı öncesi evde bakım maaşı düşük iken asgari ücrete gelen zamla birlikte evde bakım maaşına gelen %49.55 oranındaki zamla birlikte evde bakım maaşı 7.608 TL oldu.

Evde Bakım Maaşı E-Devlette Görünmüyor

Evde bakım maaşına başvuru işlemleri e-devlet üzerinden yapılamıyor olsa da sorgulama işlemleri e-devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Ancak zaman zaman sorgulama yapan vatandaşlar evde bakım maaşını görememektedir.

Evde bakım maaşları e-devlet sisteminde her ay düzenli olarak güncellenir. Güncelleme yapılmadığında evde bakım maaşının e-devlet sisteminde görünmemesi son derece normal bir durumdur. Böyle bir sorunla karşılaşıyorsanız bu durumda sorgulama işlemlerinizi her ayın başında yapabilirsiniz.

Evde Bakım Maaşı Hafta Sonu Yatar mı?

Evde bakım maaşı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın yani devlet kurumunun vermiş olduğu bir sosyal yardımdır. Devlet kurumları ve bankaların mesai saatleri hafta içi akşam 17.30 saatine kadar olduğundan dolayı evde bakım maaşları hafta sonları yatmaz.

Emekli Maaşı Alanlar Evde Bakım Maaşı Alabiliyor mu?

Emekli maaşı almak evde bakım maaşını almak için engel değildir. Eğer emekli maaşı alan bakıma muhtaç yaşlı ya da engelli bireyin hanesinde kişi başına düşen aylık gelir asgari ücretin üçte ikisinden az ise bu durumda emekli maaşı ile birlikte evde bakım maaşı da alabilmektedir.

Evde Bakım Maaşı ve Engelli Maaşı Aynı Anda Alınır mı?

Gerekli şartlar karşılandığı takdirde evde bakım maaşı ile engelli maaşını aynı anda almak mümkün olabilmektedir. Bakıma muhtaç olan engelli bireyin en az %40 engelli raporu var ise engelli maaşı, en az %70 oranında “ağır engelli” raporu var ise evde bakım maaşı alabilmektedir. Bu durumda en az %70 oranında “ağır engelli” raporu olan bir birey hem engelli hem de evde bakım maaşı alabilir.

Evde Bakım Maaşı Bu Ay Neden Yatmadı?

Evde bakım maaşı bu ay neden yatmadı sorusu zaman zaman evde bakım maaşı alanların araştırdığı bir konudur. Ancak söz konusu ödeneğin net ve kesin olarak ödendiği bir tarih yoktur. Evde bakım maaşları her ayın 15. Gününden itibaren il il ödenmeye başlar. Bu nedenle de iller arasında evde bakım maaşı alan vatandaşların paraları hesaplarına farklı zamanlarda yatabilmektedir.

Evde Bakım Maaşı Yatan İller

 Evde bakım maaşı yatan iller hangileridir sorusuna cevap vermek istiyorum. Evde bakım maaşı yatan iller ise şu biçimdedir;

 • Bolu, Adana, Tokat, Aydın, Kayseri, Kocaeli, Afyonkarahisar, Gaziantep, Bilecik, Karabük, Ankara, Zonguldak, Konya, İstanbul, Bursa, Antalya, İzmir, Şanlıurfa, Balıkesir, Manisa, Ordu, Kırıkkale, Sakarya, Aksaray, Diyarbakır, Samsun, Kırklareli ve Uşak.

Belirtilen şehirlerde bulunan başvuru yapmış ve maaş alacak olan bireylerin banka hesaplarını kontrol ederek maaşlarına ulaşması olabilecektir.

Evde Bakım Maaşı Ne Zaman Yatacak?

Evde bakım maaşı yatma zamanı düzenli olarak her ay şeklindedir. Evde bakım parası almak için başvuruda bulunmuş olan ve değerlendirmeler neticesinde maaşa bağlanan bireyler için her ayın 15’inde evde bakım maaşı yatırılmaktadır. Her ay düzenli yatan maaşın bireylerin hesaplarına ödemesi gerçekleştirilecektedir. Maaş yatan illerde bulunan bireylerin maaşlarını her ay gösterilen tarihte alması olabilecektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.