İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır? Kaç Olmalı?

İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır? Kaç Olmalı?
24.04.2024 13:21
A+
A-

İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır? Kaç Olmalı? İyi bir internet indirme hızı en az 100 Mbps ve iyi bir yükleme hızı en az 10 Mbps’dir. 100 Mbps ile Netflix veya YouTube izleyebilir, Zoom toplantılarına katılabilir ve çoğu çevrimiçi oyunu aynı anda birkaç cihazda oynayabilirsiniz. İnternet hızınızın ne olduğundan emin değilseniz bir internet hız testi yapmalısınız.

Olması Gereken İnternet Hızı İçin İpuçları

Şu anda hangi hıza sahip olduğunuzu öğrenmek için bir internet hız testi yapın. Düzenli olarak Netflix, Zoom ve diğer popüler uygulamaları kullanıyorsanız en az 25 Mbps indirme hızı elde edin.

Wi-Fi’nizi çok sayıda kullanıcıyla paylaşıyorsanız, çok sayıda Wi-Fi cihazı kullanıyorsanız ve/veya aşırı yavaşlamalardan veya ara belleğe almalardan kaçınmak istiyorsanız internetinizi daha yüksek bir hıza yükseltin.

Gerçekten ihtiyacınız olmadıkça gigabit internet almayın; paradan tasarruf edebilir ve daha yavaş bir planla yüksek hızlara ulaşabilirsiniz.

Donanımınızdan en iyi şekilde yararlanmanızı sağlamak için yönlendiricinizi güncel tutun ve evinizde merkezi bir alana yerleştirin.

Hızlı internet Nedir?

Hızlı internet, internet hız testi yaptığınızda, 100 Mbps ve üzeri hızlara sahip bir bağlantı anlamına gelir. Ülkemizde ortalama olarak internet sağlayıcıları geniş bant internet hızını indirme için 25 Mbps ve yükleme hızı için 3 Mbps olarak tanımlar.

Bu, temel internet kullanımı için yeterli hız olsa da bugünün standartlarına göre biraz yavaş çünkü birçok internet servis sağlayıcısı, temel düzey planlar olarak 100 Mbps hız sunuyor. Yüksek uçta, konut internet hızları saniyede 1 gigabit (Gbps) indirme hızına veya 1.000 Mbps’ye ulaşabilir.

Gigabit İnternet Ne İşe Yarar?

Düzenli olarak büyük miktarda bant genişliği kullanıyorsanız, Gigabit internet buna değer. Wi-Fi’nizi birkaç oda arkadaşı veya aile üyesiyle paylaşıyorsanız buna değer. Ancak çoğu insanın ihtiyaç duyduğundan daha pahalı ve daha hızlıdır, bu nedenle ortalama bir kullanıcı için buna değmez.

Çevrimiçi zamanınızın çoğunu e-posta kontrolü, HD video akışı ve Zoom veya Skype üzerinden video konferans gibi şeyler yaparak geçiriyorsanız, bu faaliyetler çok daha az bant genişliği gerektirdiğinden buna gerek yoktur. Ancak diğer etkinlikler daha fazla bant genişliği kullanır ve bu nedenle çok daha yüksek hızlar gerektirir.

Gigabit internetten yararlanan etkinlikler:

 • 4K video akışı
 • Canlı yayın barındırma
 • Büyük dosyaları indirme
 • Büyük dosyaları yükleme veya sabit diskleri bulut sunucularına yedekleme

Upload Hızı Nedir?

Hızlı bir internet upload hızı en az 10 Mbps’dir. Ancak bazı internet planları size çok daha hızlı yüklemeler sağlar ve fiber bağlantılar gigabit yükleme hızları sunabilir.

Upload, internete veri yüklemeyi içerir. İnsanlar zamanlarının çoğunu internetten veri indirmek için harcıyor, yüklemek için değil, bu nedenle geleneksel olarak yüklemeler çok daha düşük hızlarda ayarlanmıştır. Çoğu durumda, bir internet servis sağlayıcısının indirme hızları, yükleme hızlarından 15 kata kadar daha hızlı olacaktır.

Bununla birlikte, fiber internet sağlayıcıları genellikle simetrik hızlar sunar ve en yüksek katmanlı planlarda 1.000 Mbps veya daha yüksek hızlara ulaşan upload hızları ile download kadar hızlı yüklemeler sağlar.

İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır?

İnternet, ücretsiz Wi-Fi hız testleri sağlayan birkaç web sitesi sunmaktadır. İnternet ız testi yapmak için aşağıdaki sitelerden yararlanabilirsiniz.

Yabancı İnternet Hız Testi Siteleri

 • Speedtest.net
 • fast.com
 • CloudFlare

Yerli İnternet Hız Testi Siteleri

 • hiztesti.turktelekom.com.tr
 • netspeed.com.tr/hiz-testi
 • vodafone.com.tr/hiz-testi
 • turkcell.com.tr/hiz-testi
 • turk.net/internet-hiz-testi

İndirme ve yükleme hızları sağlayan her test 60 saniye veya daha kısa sürmelidir. Optimum sonuçlar için birkaç Wi-Fi testi yapın.

W-Fi kullanımı kişiden kişiye ve haneler arasında değişir, dolayısıyla ihtiyaç duyacağınız Wi-Fi hızı da değişir. Federal İletişim Komisyonu, bir ağdaki kişi ve cihaz sayısına bağlı olarak geniş bant hızları hakkında bir kılavuz yayınladı. Hafif kullanım için önerilen standart hizmet, üç ila sekiz Mbps arasında değişir. Üç kullanıcı / cihaz için önerilen orta hizmet, 12 ila 25 Mbps aralığındadır. Dörtten fazla kullanıcısı / cihazı olan her hane için 25 Mbps’nin üzerinde yüksek bir hizmet katmanı önerilir.

İnternet hızınızın günün saatine ve yönlendiricide çalışan cihaz sayısına göre değiştiğini unutmayın. İdeal bir senaryoda, ISP’nizin modemine bir Ethernet kablosu bağlarsınız, ancak bu bir seçenek olmayabilir.

Telefonunuzda veya Tabletinizde Hız Testi Yapın

Bilgisayarınızda hız testi yapmaya benzer şekilde, yukarıda verilen internet sitelerini kullanarak telefonunuzda veya tabletinizde de hız testi uygulayabilirsiniz.

Wi-Fi Yönlendiricinizin Uygulamasında İnternet Hız Testi

Bazı Wi-Fi yönlendiricileri, hız testleri için belirlenmiş uygulamalara sahiptir. Google Nest, Eero, Linksys Velop ve Asus ZenWifi bu seçeneğe sahiptir. Tipik olarak, bu, Wi-Fi hızının en doğru testidir.

Wi-Fi hızınız beklenenden veya istenenden düşükse, yeni bir yönlendirici satın almak çözüm olmayabilir. Ancak yönlendiriciniz eskiyse, bu nihai çözüm olabilir.

Bir internet hız testi sonuçlarını yorumlayamıyorsanız işe yaramaz. Dosyaların ne kadar hızlı indirileceğini, video akış yeteneklerinizi ve Wi-Fi ağınızın kaç cihazı destekleyebileceğini görmek için indirme hızlarınızı gözden geçirin. Doğal olarak, DSL hızları daha yavaş olacaktır. Kablolu internet ile, diğer evlerden de kabloyla gelen trafik sıkışıklığı nedeniyle yavaş çalışıyor olabilir.

Gecikme 20 milisaniyeden (ms) azsa, Wi-Fi’niz düzgün çalışıyor olmalıdır. Ancak gecikme 150 ms’nin üzerinde ise gecikme ile ilgili sorunlar olacaktır. Gecikme sorunları yaşıyorsanız, yönlendiriciniz eski olabilir ve değiştirilmesi gerekebilir veya daha düşük bir gecikme için fibere yükseltmeyi deneyin.

Yukarıdaki adımları izlediyseniz ve hala Wi-Fi sorunları yaşıyorsanız, suçlu kötü amaçlı yazılım, eski bir yönlendirici, ISP sorunları veya bozuk donanım olabilir. Kötü amaçlı yazılımları tespit etmek için bir virüsten koruma yazılımı çalıştırın.

İnternet Hız Testi Kaç Olmalı

İnternet hız testi yapan kişilerin sıklıkla sorduğu “İnternet hız testi sonuçları ne olmalı?”, “İnternet hız testi kaç olması lazım?” sorusuna cevap vermek gerekirse hız testi yaptıktan sonra almanız gereken değer ortalama olarak 50 mbps ile 100 mbps hız aralığı hız olmalıdır. Ancak internet hız testi yaparken size verilen hız değerini almanız çok önemlidir.

Doğru Wi-Fi Hızı Nasıl Elde Edilir?

İnternet hız testi yapmak için mutlaka doğru değer almak isteyen kişiler aşağıdaki kurallara dikkat etmeleri gerekşidir. İnternet hız testi yapmak için

 • Otomatik İndirmeleri Geçici Olarak Kapatın

Büyük dosyaların indirilmediğinden veya güncellenmediğinden emin olmak için bilgisayarınızda görev yöneticisini görüntüleyin. Bilgisayarınızda çalışan tüm programları kapatın.

 • İstenmeyen Kullanıcıları devre dışı bırakın

İstenmeyen bir kullanıcı internetinizin bant genişliğinin büyük bir bölümünü kullanıyorsa, doğru bir hız testi yapamazsınız. Hız testi yaparken kullanıcılardan Netflix dizilerini duraklatmalarını isteyin. Ağınızda tanınmayan kullanıcılar varsa Wi-Fi şifresini değiştirin.

 • Yönlendiricinizle İlgili Sorunları Kontrol Edin

İnternet hız testi yaparken Wi-Fi yönlendiricinizi doğrudan bir Ethernet kablosuna takmak iyi bir fikir. İnternet hızınızı genellikle bilgisayarınızı kullandığınız yerlerde test etmeniz önemlidir. Bilgisayarınızı doğrudan yönlendiricinize bağlarsanız ve internet hızında önemli bir artış varsa, yönlendiricinizi yükseltme zamanı gelmiş olabilir.

Olması Gereken İnternet Hızı Nasıl Hesaplanır?

İnternet hızı gereksinimlerinizi, çevrimiçi yaptığınız yaygın etkinlik türlerini, Wi-Fi’nizi kullanan kişi sayısını ve evinizde kullanma eğiliminde olduğunuz Wi-Fi cihazlarını göz önünde bulundurarak hesaplayabilirsiniz.

İşte akılda tutulması gereken birkaç temel ilke:

 • Basit görevler için hızlı internete ihtiyacınız yok (e-postayı kontrol etmek ve müzik akışı yapmak gibi)
 • Karmaşık görevler için daha yüksek hızlara ihtiyacınız var (özellikle video akışı ve büyük dosyaları indirme)
 • Birden fazla kişi Wi-Fi’nizi kullandığında daha yüksek hızlardan faydalanırsınız
 • Evinizde çok sayıda Wi-Fi akıllı cihazınız varsa, daha yüksek hızlarla daha iyi performans elde edersiniz.

Yaygın internet etkinlikleri için cihaz başına kaç Mbps’ye ihtiyacınız var?

E-posta: 1 Mbps – 1 Mbps

Web’de gezinme: 3 Mbps – 5 Mbps

Sosyal medya: 3 Mbps – 10Mbps

SD video akışı: 3 Mbps – 10Mbps

HD video akışı: 5 Mbps – 25Mbps

4K video akışı: 25 Mbps – 100Mbps

Çevrimiçi oyun: 5 Mbps – 100Mbps

Müzik akışı: 1 Mbps – 5 Mbps

Bire bir görüntülü aramalar: 1 Mbps – 25Mbps

Video konferans görüşmeleri: 2 Mbps – 50Mbps

İnternet Bağlantınızı Kaç Kişi Kullanıyor?

Hızlı internetin, Wi-Fi’nize bağlanan toplam kişi ve cihaz sayısını kapsamasını istiyorsunuz. Örneğin, bir oda arkadaşınızla yaşıyorsanız, kendi dizüstü bilgisayarlarınızı, akıllı telefonlarınızı ve oyun konsollarınızı desteklemek için yeterli hıza ihtiyacınız vardır. Akıllı ev teknolojisi gibi arka planda bağlanan cihazları desteklemek için bant genişliği de istiyorsunuz.

İnternet hızı için en iyi hedef, evinizdeki her kişi için 25 Mbps’dir. Dolayısıyla, üç kişiyle yaşıyorsanız, evinizdeki Wi-Fi için 100 Mbps mükemmeldir.

Kaç Tane Akıllı Cihazınız Var?

Bir evde internete bağlı ortalama 5 cihaz varsa, bu akıllı cihazların hepsi ayrı ayrı çok fazla bant genişliği kullanmaz, ancak birlikte internet bağlantınız üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilirler. Akıllı TV’ler, tabletler ve güvenlik kameraları, genellikle video akışı için kullanıldıkları için en fazla hızı kullanırlar. Siz veya oda arkadaşlarınız evde çok sayıda akıllı cihaz kullanıyorsanız daha hızlı bir plan almayı düşünün.

İnternet Bant Genişliği ve Hız

İnternet hızı ve bant genişliği genellikle birbirinin yerine kullanılır, ancak tam olarak aynı şey değildirler. İnternet bir yolsa ve veriler arabaysa, hız, arabaların ne kadar hızlı gittiği ve bant genişliği açık şeritlerin sayısıdır.

Diyelim ki hepsi aynı hızda giden 100 veri arabanız var; bu arabalar tek şeritli yola kıyasla beş şeritli bir otoyolda seyahat ediyorsa, verilerinizi daha hızlı alırsınız.

Yavaş İnternet Bağlantısı Sorunlarını Giderme

Hızlı internet için ödeme yapıyor olsanız bile, ağ tıkanıklığı, kısıtlama ve ekipman darboğazları ile ilgili sorunlar yaşayabilirsiniz; bunlardan herhangi biri hızınızı yavaşlatabilir ve uzun yükleme sürelerine, arabelleğe almaya ve diğer sorunlara yol açabilir. Yavaş bir bağlantı sorununu gidermenin ve hızınızı artırmanın birkaç yolu:

Ağ hızınızı ve performansınızı nasıl artıracağınıza ilişkin daha ayrıntılı öneriler için daha hızlı internet elde etme kılavuzumuza bakın.

1- Ekipmanınızı yeniden başlatın

Bazen internet hızınızı normale döndürmek için tek ihtiyacınız olan, bilgisayarınızı, modeminizi veya yönlendiricinizi yeniden başlatmaktır. Yeniden başlatma, yorgun bir makinenin hatalarını giderir ve her şeyi normale döndürür.

2- Yönlendiricinizi daha iyi bir konuma taşıyın

Yönlendiriciniz internet sinyallerini evinizdeki cihazlara dağıtır. Bu nedenle, bir yönlendirici için en iyi yer, duvarlar, mobilyalar veya metal aletler gibi çok fazla engelden uzakta, merkezi bir yerdir. Yönlendirici yatak odanızdaki dolabın içindeyse, onu oturma odasına taşımayı deneyin.

3- Yönlendiricinizi yükseltin

Üretici yazılımı standartları geliştikçe ve daha yüksek hızlar daha kolay kullanılabilir hale geldikçe, yönlendiriciler uzun yıllar kullanımdan sonra güncelliğini yitirir. Wi-Fi 5 (802.11ac) veya Wi-Fi 6 (802.11ax) sertifikalı bir yönlendirici almayı hedefleyin; yönlendiricinin arka etiketine veya geldiği kutuya bakarak standardı kontrol edebilirsiniz.

4- Ethernet üzerinden yönlendiricinize bağlanın

Çoğu kişi, cihazlarında internet için Wi-Fi kullanır, ancak bilgisayarınızı bir Ethernet kablosu kullanarak doğrudan yönlendiricinize bağlayarak biraz daha yüksek hızlar elde edebilirsiniz. Bu, sinyal paraziti olasılığını azaltır ve daha doğrudan bir bağlantı oluşturur.

5- Hızınızı yükseltin

Sürekli arabelleğe alma ve yavaşlamalarla uğraşıyorsanız, bant genişliğinizi artırmanın zamanı gelmiş olabilir. Ne aldığınızı görmek için bir internet hız testi yapın ve sağlayıcınıza daha hızlı bir paket olup olmadığını sorun.

6- İnternet sağlayıcılarını değiştir

İnternet sağlayıcınızın ihtiyacınız olan hızları ve performansı sağlayamaması mümkündür. Daha yavaş bir bağlantı türüyle sınırlı olabilirsiniz (fiber veya kablo yerine DSL veya uydu gibi) veya alabileceğiniz bant genişliğinde bir sınır olabilir. Bu durumda, seçeneklerinizin neler olduğunu görmek ve yeni, daha iyi bir internet sağlayıcısına geçmeyi düşünebilirsiniz.

Upload (Karşıya yükleme) Hızı ve Download (indirme) Hızı

İnternet sağlayıcıları internet hızlarının reklamını yaparken, çoğunlukla indirme hızlarına veya internetten veri almak için ne kullandığınıza atıfta bulunurlar.

Hem upload hem de dowload hızı önemlidir, ancak çoğu kişi yükleme bant genişliğinden daha fazla indirme bant genişliği kullanır. İnternet sağlayıcıları genellikle müşterilere indirme hızından çok daha az yükleme hızı verir. Genellikle her 10 Mb/sn indirme bant genişliği için 1 Mb/sn yükleme bant genişliği.

Ancak, çok fazla yükleme bant genişliği gerektiren şeyler yapıyorsanız, daha yüksek yükleme hızları istersiniz. Daha hızlı yüklemeler elde etmek için daha hızlı bir internet planına kaydolun veya size simetrik yükleme ve indirme hızları sağlayan fiber internet edinin.

Yükleme hızlarını kullanan etkinlikler:

 • Büyük dosyaları bulut sunucularına yükleme
 • Videoları sosyal medyaya yükleme
 • Canlı yayın barındırma

Ping Olarak Bilinen İnternet Gecikmesi

Gecikme, bir bilgi parçasının (ping olarak adlandırılır) bilgisayarınızdan ağ sunucusuna gidip geri gelmesi için geçen süredir. Pratik anlamda gecikme, bir şeyi tıklattığınız andan o tıklamanın sonuçlarını gördüğünüz ana kadar geçen süredir. Milisaniye cinsinden ölçülür ve daha düşük gecikme daha iyidir. Yüksek gecikme, video oyunlarında gecikme gibi sorunlara neden olur.

Profesyonel ipucu:

İnternet hızları genellikle belirli bir sayıya kadar “hızlı” olarak pazarlanır. Bu, planınızda listelenen hızın ortalama değil, muhtemelen göreceğiniz en yüksek hız olduğu anlamına gelir. Bunu göz önünde bulundurarak, mevcutsa ve karşılayabiliyorsanız ihtiyacınız olacağını düşündüğünüzden biraz daha fazla bant genişliğine kaydolmak kötü bir fikir değil. Bir hız tamponunuz varsa, İSS’nizin ağı yavaşladığında ağ yavaşlamalarının Wi-Fi’nizi felç etme olasılığı daha düşüktür.

Türkiye’de Ortalama İnternet Hızı Nedir?

İnternet hız testimizden toplanan verilere göre, ortalama internet hızı 22,14 Mbps’dir. Elbette bu ortalama sürekli değişiyor ve bu rakam sizin internet deneyiminizi yansıtmayabilir.

Mbps Nedir?

Mbps, saniye başına megabit anlamına gelir. İnternet sağlayıcıları bant genişliğini ölçmek için Mbps kullanır. Bir megabit, her biri tek bir veri birimi olan bir milyon bittir. Örneğin internet hızınız 25 Mbps olduğunda bu, bağlantınızın saniyede 25 megabit veri aktarabileceği anlamına gelir. İnternet bağlantınız ne kadar hızlıysa, belirli bir zaman diliminde o kadar fazla veri alabilirsiniz.

Teknoloji dili bazen garip olduğu için megabit (Mb) ile megabayt (MB) aynı şey değildir. Bir megabayt aslında sekiz megabittir. Baytlar genellikle dosya boyutlarını belirtmek için kullanılırken, bitler veri aktarım hızlarını tartışmak için kullanılır.

Wi-Fi İçin İnternet Hızı Kaç Olmalı?

Wi-Fi için en az 25 Mbps internet hızı iyidir. Bu, aynı anda birden fazla cihaz kullanılırken birden fazla kişinin Wi-Fi ağınızda yeterli bant genişliği almasını sağlayacaktır.

Daha büyük haneler için 100 Mbps hız daha da iyidir. Genel olarak, Wi-Fi’nizi kullanan her kişi için 25 Mbps indirme hızı elde etmeyi hedefleyin. Yani üç kişiyle birlikte yaşıyorsanız, 100 Mbps mükemmeldir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.