Hane Yardımı Nedir? Ne Demek? Tek Seferlik Mi?

Hane Yardımı Nedir? Ne Demek? Tek Seferlik Mi?
05.03.2024 19:43
A+
A-

Hane Yardımı Nedir? Ne Demek? Ne Kadar? Nasıl Alınır? Başvurusu ve Sorgulama; Geliri olmayan ya da dar gelirli olan ve geçim sıkıntısı yaşayan vatandaşlara ülkemizde birçok farklı sosyal yardım verilmektedir. Bu yardımlardan birisi de hane yardımı olarak bilinmektedir.

Sosyal yardımlar Vakıflar Genel Müdürlüğü, belediyeler, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, vakıf ve dernekler tarafından nakdi ve ayni olarak farklı şekillerde verilmektedir. Sosyal yardım hangi kurum ya da kuruluş tarafından verilirse verilsin sosyal yardımlardan yararlanmanın temel şartı hane halkında kişi başına düşen aylık gelirin asgari ücretin üçte birinden az olmasıdır.

Kurum ve kuruluşlar tarafından yakacak yardımı, gıda ve erzak yardımı, eşya yardımı, kıyafet yardımı ve kırtasiye yardımı gibi ayni yardımların yanı sıra yanı zamanda sosyal destek kartı yardımı ve benzeri gibi nakdi yardımlar da yapılmaktadır.

Bizler de bu yazımızda hane yardımı nedir? Hane yardımı kimlere verilir? Hane yardımı başvurusu nasıl yapılır? Başvuru ve sorgulama gibi merak edilen tüm detayların cevaplarını sizler için derledik.

Hane Yardımı Nedir?

Hane yardımı, sosyal yardımların hanede sadece bir kişiye değil tüm hane eşrafına yönelik verilmesi anlamına gelir. Yani verilen sosyal yardım ne olursa olsun eğer hane içinden bir kişiye değil tüm hane halkına veriliyor ise bu sosyal yardıma hane yardımı denilmektedir.

Hane içerisinden bir kişinin yaptığı başvuru sonrasında haneye yapılan erzak ve gıda yardımı, kıyafet ya da kırtasiye yardımı, yakacak yardımı gibi tüm yardımlar hane yardımı olarak nitelendirilir. Hane yardımları; belediyeler, Vakıflar Genel Müdürlüğü ya da Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı gibi kurumlardan verilebileceği gibi aynı zamanda sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından da verilmektedir.

Hane Yardımı Nasıl Alınır?

Hane yardımı alabilmek için öncelikle başvuru yapacak olan kişilerin gerekli şartlara uygun olması gereklidir. Başvuru yapmak isteyen vatandaşlar, gerekli şartlara uygun olduğundan emin olduğu takdirde yardımı hangi kurum ya da kuruluştan alacak ise o kurum ya da kuruluşa başvuru yapması gereklidir.

Başvuru öncesinde mutlaka başvuru yapılacak olan kurum ya da kuruluşun talep ettiği belgeler de eksiksiz olarak hazırlanarak başvuru sırasında ibraz edilmelidir.

Hane Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hane yardımı başvurusu, başvurunun yapılacağı kurum ya da kuruluşa göre değişmektedir. Başvuru nereden yapacaksanız oraya giderek sosyal yardım başvuru formu doldurmanız gerekmektedir. Ayrıca hane yardımı başvuruları e-devlet sistemi üzerinden de ön başvuru olarak yapılabilmektedir.

Hane Yardımı Başvurusu E-Devlet

Hane yardımı başvurusu e-devlet üzerinden online olarak ön başvuru şeklinde yapılabilmektedir. Ancak bu başvuruyu yapabilmeniz için e-devlet şifresine sahip olmanız gereklidir. Eğer e-devlet şifreniz yoksa kimliğiniz ile PTT şubelerine giderek şifrenizi alabilirsiniz.

E-devlet üzerinden hane yardımı başvurusu yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru linkine tıklayarak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sosyal yardım başvurusu ekranına gidebilirsiniz. İlk aşamada şifre ve TC kimlik bilgilerinizi girerek başvuru ekranına giderek başvuru işlemlerinizi yönergeleri takip ederek tamamlayabilirsiniz.

Hane Yardımı Başvuru Formu

Sosyal yardım ya da diğer adıyla sosyal yardım başvuru formunda aylık geliriniz, mesleğiniz, hanedeki kişi sayısı, hanede çalışan kişi sayısı gibi sorular yer almaktadır. Formda bulunan soruları mutlaka eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurmalısınız. Zira başvurular formda yer alan bilgilere göre değerlendirilmektedir.

Başvuru sonucunun başvuru sahiplerine bildirilmesi için formda ikametgah adresi, telefon numarası e-posta adresi gibi iletişim bilgileri de eksiksiz olarak girilmelidir. Zira tüm bu bilgiler sosyal yardım başvurularının olumlu değerlendirilmesinde büyük etkendir.

Sosyal yardım başvuru formu, yanlış ya da eksik bilgilerle doldurulduğunda ve bu asılsız bilgilerle hane yardımı alan kişiler tespit edildiği takdirde verilen tüm yardımlar faizleri ile birlikte geri alınmaktadır. Şayet kişiler ödeme yapmayı kabul etmezler ise bu noktada kurum kişilere dava açma yoluna gitmektedir.

Hane Yardımı Başvuru Şartları

Hane yardımına başvuru yapabilmeniz ve hane yardımı almaya hak kazanabilmeniz için öncelikle birtakım şartlara uygun olmanız gereklidir. Hane yardımı başvuru şartlara şunlardır;

 • Hane yardımı, tüm haneye yapılan bir sosyal yardım olduğundan haneden sadece bir kişi başvuru yapmalıdır.
 • Hane içindeki tüm üyelerin sosyal güvencesinin olmaması gerekmektedir.
 • Hanedeki aylık kişi başına düşen net gelirin asgari ücretin üçte birinin altında olması gereklidir.
 • Başvuru sahibinin ya da hanede yaşayan diğer üyelerden herhangi birinin üzerine mal kaydı olmaması gereklidir.

Hane Yardımı Kimlere Verilir?

Hane yardımı, öncelikle hane gelirinin hanedeki kişi başına düşen gelirin asgari ücretin üçte birinin altında kalan vatandaşlara verilmektedir. Bunun yanı sıra başvuru yapan kişilerin herhangi bir sosyal güvencesinin olmaması ve mal varlığının olmaması da gereklidir.

Hane Yardımı İçin Gerekli Belgeler

Hane yardımı için gerekli evraklar, başvuru yapılacak kuruma göre değişkenlik gösterse de aşağıdaki önemli evraklar tüm kurum ve kuruluşlar için başvuru sırasında istenmektedir;

 • Başvuru yapacak olan kişinin nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi
 • Aile üyelerinin TC kimlik kartı ve fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Muhtaçlıktan alınan muhtaçlık belgesi
 • Kira kontratı
 • Mal beyannamesi
 • Aile bireylerinin gelir belgeleri
 • Hanede öğrenci varsa öğrenci belgesi
 • Hanede yeni doğan bebek varsa kimlik kartı ve doğum belgesi
 • Engelli olan üyeler varsa başvuru yılında alınmış olan engelli raporu
 • Kronik hastalığı olan hane üyeleri varsa sağlık kurulu raporu
 • Hane yardımı yani sosyal yardım başvuru formu

Hane Yardımı Başvuru Sorgulama

Hane yardımı başvuruları, başvuru sonrasında yetkililer tarafından detaylı değerlendirmeye alınmaktadır. Değerlendirme sırasında formda yer alan bilgiler ve ibraz edilen evraklar online sistemler ile birlikte teyit edilmektedir.

Başvuru sonucu belirlendiği takdirde sonuçlar yetkililer tarafından başvuru sahiplerine bildirilmektedir. Bu sebeple sorgulama işlemi yapılmasa da başvuru sahipleri bilgilendirilmektedir. Ancak buna rağmen başvurunuzun sürecini merak ediyorsanız başvuru yaptığınız kurumu arayarak ya da bizzat kuruma giderek sorgulama yapabilirsiniz.

Başvuru sorgulama işlemi için E-Devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/acshb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama uygulayabilirsiniz.

Hane Yardımı Ne Demek?

Hane yardımı Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığıyla, hane içinde hiç kimsenin sosyal güvencesi olmayan ailelere yönelik yaptığı maddi yardımdır. Kötü şartlar altında yaşayan aileler için Bakanlığın yapmış olduğu para yardımı aracılığıyla, biraz daha iyi şartlarda hayatlarının sürdürülmesi için yaptığı yardımların en başında gelmektedir.

Hane yardımı almak için 3294 sayılı Kanun kapsamı içinde olunması şartı aranmaktadır. Bunun bunun yanında en büyük aranan şart ise; hane içinde kesinlikle kimsenin sosyal güvencesinin olmamasıdır.

Hane Yardımı Kapsam Dışı Ne Demek?

Hane yardımı kapsam dışı ifadesi aynı zamanda başvuru sonucunun olumsuz olduğunu yani başvurunun kabul edilmediğini ifade edilmektedir. Eğer başvuru yapan kişi şartlara uygun değilse ve başvurusu olumsuz olarak değerlendiyse sorgulama sonucunda bu ifade görülebilir.

Hane Yardımı Reddedildi Feshedildi Ne Demek?

Hane yardımı reddedildi feshedildi ifadesi başvurunun doğrudan reddedilerek olumsuz sonuçlandığını ifade eder. Bu ifade genellikle asılsız ve yersiz bilgiler veren kişilerin başvurularının doğrudan reddedilmesi sonucunda yazmaktadır.

Hane Yardımı Kapsam Dışına Çıktı Ne Demek?

Hane yardımının kapsam dışına çıkması demek, başvurunun olumlu olarak sonuçlandığı anlamına gelirken aynı zamanda başvuru yapan kişiye ve hanesine söz konusu sosyal yardımların da yapılacağını ifade etmektedir.

Hane Yardımı Hak Sahibi Ne Demek?

Hane yardımı başvuru sonucunda “Hak sahibi” yazıyorsa başvurunun onayladığı ve olumlu sonuçlandığı ifade edilirken aynı zamanda söz konusu sosyal yardımdan aile üyelerinin tamamının değil sadece başvuru sahibinin faydalanabileceği söz konusu olmaktadır. Örneğin; fakirlik maaşı, engelli maaşı gibi yardımlar sonucunda böyle bir ifade görmek mümkündür.

Hane Yardımı Teslim Edilebilir Ne Demek?

İhtiyaç sahibi vatandaşların hane bazlı alabildiği hane yardımı teslim edilebilir demek, hane için hangi yardımdan yararlanıyorsanız o yardım size teslim edilebilir anlamını taşımaktadır. Bu gıda, erzak, koli yardımı gibi yardımları kapsamaktadır.

Hane Yardımı Teslim Edildi Ne Demek?

Hane yardımından yararlanan vatandaşlar E-Devlet üzerinden yaptıkları sorgulama ardından “Hane yardımı teslim edildi” mesajıyla karşılaşmaktadır. Bu da hane yardımı ikamet adresinize teslim edildiği manasına gelmektedir.

Hane Yardımı Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Hane yardımı başvuru yapan vatandaşların en çok merak ettiği önemli sorulardan birisi de başvuruların ne zaman sonuçlanacağıdır. Ancak bu konuda net bir zaman dilimi vermek mümkün değildir. Genellikle değerlendirmeler 15 iş günü içerisinde yapılarak sonlandırılmaktadır. Ancak başvuru yoğunluğu var ise sistemsel yoğunluktan sonra sonuçlanma süresi 1 aya kadar çıkabilmektedir.

Hane Yardımı Kaç Ayda Bir Verilir?

Hane yardımının kaç ayda bir verileceği, tek seferlik mi yoksa sürekli mi verileceği gibi tüm sorular başvuru sahibinin ve hanesindeki üyelerin maddi durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Ayrıca yapılacak olan hane yardımının hangi sosyal yardım olacağı da verilecek yardımın kaç ayda bir verileceği üzerinde etkilidir.

Bazı ailelere her ay düzenli olarak gıda ve erzak yardımı gibi hane yardımı verilirken kömür yardımı gibi hane yardımları kış başında yılda bir kez verilebilmektedir. Bu durum yardımın türüne göre de değişebilmektedir.

Hane Yardımı Nereye Yatıyor?

Hane yardımları eğer nakdi yardımlar olarak veriliyorsa vatandaşların PTT hesaplarına düzenli olarak ya da belirtilen zaman dilimlerinde yatırılmaktadır. Ancak nakdi sosyal yardım veren bazı kurum ve kuruluşlar tercihen Ziraat Bankası’na da ödeme yapabilmektedir. Bu nedenle başvurunuz onayladığı takdirde ödemenizin nereye yapılacağını bizzat sormanız faydanıza olacaktır.

Hane Yardımı Ne Kadar 2024

Hane yardımı her sene başında asgari ücrete yapılan zam ile aynı oranda değişkenlik gösterse de hane yardımının ne kadar yapılacağı öncelikle verilecek olan sosyal yardımın türüne göre değişebilmektedir. Ayrıca yardım yapacak olan kurum ya da kuruluşun bütçesi de verilecek hane yardımının miktarı üzerinde doğrudan etkili olacaktır. Hane yardımı olarak verilen Aile destek yardımı 2024 yılında 1500 TL ile 2500 TL arasında değişmektedir.

Yorumlar

 1. Özlem dedi ki:

  Benin durumum yok bana yardım eli uzatın kirada yaşıyorum 3kızım var ikisi engeli işitme engelli bana yardım para yardımı istiyorum bana yardım eli uzatın kirada yaşıyorum büyük kızım ünüversite okuyor 2kisi lisede okuyor ben eşim den ayrım çocuklarımla yaşıyorum okul masrafı oluyor yetişemiyorum bana yardım edin nakti yardım istyorum