PTT Yardım Parası Sorgulama Ekranı ve Telefon Numarası

PTT Yardım Parası Sorgulama Ekranı ve Telefon Numarası
07.03.2024 03:16
A+
A-

PTT Yardım Parası Sorgulama Nasıl Yapılır? Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, sosyal yardımlar kapsamında ihtiyaç sahibi vatandaşlara yardım parası adı altında nakdi yardımlar yapmaktadır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yardım parası başvurusu onaylanan vatandaşların ödemeleri ise bakanlık tarafından PTT’ye yatırılmaktadır.

Özellikle pandemi döneminde çok daha fazla verilen sosyal yardım ödemeleri, birçok kanalla sorgulanabilmektedir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı gibi kurumlardan yardım parası başvurusu yapan kişiler e-devlet üzerinde TC kimlik numaraları ile ya da telefon numarası ile iletişim kurarak sorgulama yapabilmektedir.

PTT Yardım Parası Sorgulama Ekranı

PTT yardım parası sorgulama ekranı, aynı zamanda e-devlet sorgulama sistemini ifade eder. Sorgulama ekranına gidebilmeniz için öncelikle e-devlet şifreniz ve TC kimlik numaranız ile e-devlet kapısına giriş yapmanız gerekir. Eğer PTT şifreniz yok ise size en yakın PTT şubesine kimlik kartınız ile giderek şifrenizi alabilirsiniz.

Adınıza PTT üzerinden yardım parası yatıp yatmadığını öğrenmek için https://www.turkiye.gov.tr/ptt-ptt-uzerinden-yapilan-kurum-odemeleri-sorgulama linkine tıklayarak kısa sürede e-devlet PTT yardım parası sorgulama ekranına gidebilirsiniz. Şayet aldığınız birden fazla kurum ödemeleriniz ve sosyal yardımlarınız var ise sorgulama ekranında aldığınız tüm yardımlar liste halinde sıralanacaktır.

PTT Yardım Parası Sorgulama TC ile Nasıl Yapılır?

TC kimlik no ile ptt yardım sorgulama işlemlerinizi oldukça kısa sürede gerçekleştirebilirsiniz. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı ya da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yardım parası başvuruları e-devlet sistemi üzerinden yapılabildiği gibi aynı zamanda yine e-devlet sistemi üzerinden TC kimlik ile başvuruların sorgulamasının yapılması da mümkün olmaktadır.

PTT’de adınıza yatmış olan bir yardım parası olup olmadığını https://www.turkiye.gov.tr/acshb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linki üzerinden TC kimlik numaranız ile hemen sorgulayabilirsiniz. Ayrıca PTT çağrı merkezi hattını arayarak da görevliyle TC kimlik numaranızı paylaşıp adınıza sosyal yardım ödemesi yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz.

E Devlet PTT Yardım Parası Sorgulama

E-devlet sistemi, PTT yardım parası sorgulamanın en kolay ve hızlı yöntemidir diyebiliriz. E-devlet sisteminden sadece yardım parası ödemelerinizi değil aldığınız ya da başvuru yaptığınız tüm sosyal yardımları aynı ekranda liste halinde görebilmeniz mümkündür.

E-devlet sistemi üzerinden hızlı şekilde yardım parası sorgulama işlemi yapmak istiyorsanız hemen https://www.turkiye.gov.tr/ptt-ptt-uzerinden-yapilan-kurum-odemeleri-sorgulama linkine tıklayarak sorgulama ekranına erişim sağlayabilirsiniz. Aşağıdaki adımları izleyerek de adım adım kolay bir şekilde e-devlet sorgulaması yapmanız mümkündür;

  • E-devlet sitesine gidin, TC kimlik numaranız ve şifreniz ile sisteme giriş yapın.
  • Ana ekranın üst ortasında yer alan ara kutusuna “PTT kurum ödemeleri sorgulama” yazarak arama yapın.
  • PTT yatan para menüsüne gittiğinizde tüm yatan yardımlarınızı liste halinde görebilirsiniz. Ayrıca bu ekranda daha önceden aldığınız ödemelerin bilgilerini de tarihleri ile birlikte görebilmeniz mümkündür.

PTT Yardım Parası Sorgulama Telefon Numarası

PTT yardım parası sorgulama işlemini telefon numarası tuşlayarak da yapabilirsiniz. Telefonunuzdan 444 1 788 numaralı PTT çağrı merkezini arayıp yetkiliye kimlik bilgilerinizi vererek PTT üzerinden isminize para yatıp yatmadığını kısa sürede öğrenebilirsiniz.

PTT Yardım Parası Ne Zaman Yatacak?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ya da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı üzerinden yapmış olduğunuz yardım parası başvurularınız ortalama 1 hafta, yoğunluğa bağlı olarak maksimum 2 hafta içinde onaylanarak e-devlet sistemine de yüklenmektedir. Bu sebeple PTT yardım paranızın ne zaman yatacağını, yatıp yatmadığını merak ediyorsanız başvuru tarihinizden bir hafta sonra e-devlet sistemi üzerinden sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz.

Adıma Yardım Parası Yatıp Yatmadığını Nasıl Öğrenebilirim?

E-Devlet üzerinden ve PTT Merkezlerinden Sorgulama Yapabilirsiniz. e-Devlet üzerinden sorgulama yapmak için “Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” linkine tıklayarak giriş yapın sonra  e-Devlet hesabınıza T.C. Kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapın. Daha sonra sorgulama butonuna tıklayın, ekran karşınıza gelecektir.

PTT merkezlerinden yardım sorgulaması yapmak için 444 1 788 numaralı PTT çağrı merkezlerini arayarak bilgi alabilirsiniz. Eğer ki PTT şifrenizi biliyorsanız PTT Bank Online hizmetler linkine tıklayarak, T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaparak hesabınızı kontrolünü yapabilirsiniz.

PTT Aile Destek Ödemesi Yattı mı?

Dar gelirli ve ihtiyaç sahibi ailelerine verilen nakdi yardımlardan birisi de Aile Destek ödemesidir. Aile Destek ödemeleri de diğer birçok nakdi sosyal yardım gibi PTT üzerinden ödenmektedir. Eğer PTT kartınız var ise PTT ATM’lerinden hesabınıza para yatıp yatmadığını hemen öğrenebilirsiniz.

PTT kart sahibi değilseniz https://www.turkiye.gov.tr/ptt-ptt-uzerinden-yapilan-kurum-odemeleri-sorgulama linkine tıklayıp TC kimlik ve e-devlet şifrenizi girerek sorgulama ekranına ulaşabilir ve böylece adına Aile Destek ödemesi yatıp yatmadığını da kısa sürede öğrenebilirsiniz.

PTT Hesabıma Para Yatmış Mı Nasıl Öğrenebilirim

PTT Hesabıma para yatmış mı nasıl öğrenebilirim diyorsanız sosyal yardım parası ve destek ödemesi alan kişiler e-devlet üzerinden PTT kurum ödemeleri sayfasında adınıza yatan tüm ödemeleri görmeniz mümkün. E-Devlet PTT Kurum ödemeleri ile adınıza yatan yardım parasını öğrenmek, sorgulamak ve banka hesabına çekmek için https://www.turkiye.gov.tr/ptt-ptt-uzerinden-yapilan-kurum-odemeleri-sorgulama linke tıklayabilirsiniz.

PTT Hesabıma para yatmış mı diyorsanız en hızlı yöntem e-devlet üzerinden sorgulamaktır.

PTT Yardım Parası Kimlere Verilir?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yardım parası başvuruları e-devlet sistemi üzerinden kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Eğer kaymakamlık aracılığıyla yardım başvurusu yapmak istiyorsanız o halde ikamet ettiğiniz bölgedeki kaymakamlık binasında bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek de yardım başvurularınızı yapabilirsiniz. Ancak başvurunuzun onaylanması ve söz konusu nakdi yardımı alabilmeniz için;

  • Hane gelirinizin hiç olmaması ya da asgari ücretin altında olması,
  • Düzenli bir işinizin ve sosyal güvencenizin olmaması gereklidir. Ayrıca engelli ya da kronik hastalığı olan kişiler de başvurularda öncelik tanınan kişiler arasında yer almaktadır.

Yukarıda saydığımız şartlara uymuyorsanız başvuru yapsanız dahi başvurunuz reddedilecek ve değerlendirmeye alınmayacaktır. Zira söz konusu maddi yardımlar, geçim sıkıntısı çene ihtiyaç sahibi vatandaşlara verilmektedir.

PTT Hesabında Para Ne Kadar Bekler ?

Hak sahiplerine ödenmek üzere bekletilen havaleler ödeme yerlerince geliş tarihinden bu yana bir ay, postrestant işaretli havalelerde geliş tarihinden bu yana iki ay süre ile alıcının başvurması için bekletilir. Bu süreler çek ödeme havaleleri için de geçerlidir.

PTT’ye Yatan Para Atm’den Çekilir Mi?

Yeni T.C. kimlik kartları, üzerindeki çip teknolojisi aracılığıyla, bankacılık işlemleri ve ödemelerde kullanılabilecek durumda. Bugüne kadar altyapı yetersizliği olduğu için bu tarz işlemlerde kullanılamayan yeni kimlik kartları artık PTT’den para çekmek için kullanılabilir durumda.

Bundan sonra kısa çalışma ödeneği, sosyal yardım, doğum yardımı ve İŞKUR ödemeleri çipli T.C. kimlik kartlarıyla gerçekleştirilebilecek. PTT’de hesabı olan yahut olmayan tüm vatandaşlar kimliklerini ATM’ye okutarak kendisine yatan parayı çekebilecek. Kart şifresi olarak kimlik çıkartılırken nüfus müdürlüklerinden verilen PIN şifresi girilmesi gerekiyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.