Kızılay Doğum Yardımı Başvurusu, Başvuru Formu ve Sorgulama

Kızılay Doğum Yardımı Başvurusu, Başvuru Formu ve Sorgulama
12.03.2024 15:26
A+
A-

Kızılay Doğum Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve Sorgulama; Ülkemizde doğal afetlerde ya da normal zamanlarda düşkün ve yardıma ihtiyacı olan vatandaşlara ilk yardım elini uzatan kuruluşların başında Türk Kızılay’ı gelmektedir. Geniş bir yardım yelpazesine sahip olan Türk Kızılay’ının, doğal afetler dönemlerinin haricinde normal zamanda uygulama geçirdiği yardım projelerinden birisi de doğum yardımı yani Sevgi Bohçası projesidir.

Sevgi Bohçası projesi kapsamında Türk Kızılay’ı, düşkün ve ihtiyaç sahibi olup bebek sahibi olan vatandaşların yüzlerinde mutluluk olmaktadır. Yeni doğum yapan annelerin ve bebeklerinin temel ihtiyaçlarının karşılanmasında destek olan Kızılay, bu sayede yüzlerce insana yardım etmeye devam etmektedir.

Bizler de bu yazımızda Kızılay doğum yardımı başvurusu nasıl yapılır? Kızılay’a yardım başvurusu nasıl yapılır ve Kızılay Sevgi Bohçası başvurusu konularını sizlere detaylı olarak anlatmaya çalışacağız.

Kızılay Sevgi Bohçası| Kızılay Doğum Yardımı Nedir?

Kızılay doğum yardımı yani Sevgi Bohçası projesi, Türk Kızılay’ının yeni doğum yapan anneler ve bebekleri için uygulamaya koyduğu bir yardım projesidir. Söz konusu proje ile yeni doğan bebeklere “Hoş geldin” demeyi amaçlayana Kızılay, proje kapsamında yeni doğum yapan annelere sevi bohçası dağıtmaktadır.

Kızılay’ın annelere dağıttığı paketlerin içerisinde öncelikle yeni doğum yapan annenin ve bebeklerin ihtiyaç duyabileceği birçok temel ihtiyaç yer almaktadır. Özellikle dar gelirli ya da hiç geliri olmaya ailelere verilen sevgi bohçası sayesinde birçok ailenin ekonomik sıkıntısı biraz olsun hafifletilmektedir.

Kızılay Doğum Yardımı Kimler Alabilir?

Doğum Yardımı Kimler Alabilir; yardımdan faydalanabilmeniz için en mühim unsur ihtiyaç sahibi olmanızdır. İhtiyaç sahibi olduğunuzu belgelemeniz durumunda yardım alamaya hak kazanırsınız. Lakin Kızılay’ın doğum yapan annelere ve yeni doğan bebeklere sunmuş olduğu diğer hizmette sevgi bohçası projesidir.

Sevgi bohçası projesi için herhangi bir başvuru söz konusu değildir. Hastanelerin belirlemiş olduğu ihtiyaç sahibi ailelere verilen sevgi bohçasının içinde anne ve bebeğin gereksinimlerini karşılamaya yönelik eşyalar bulunmaktadır. Yeni doğan kliniklerinin, Kızılay yetkilileri ile iletişime geçmesi halinde yeni doğum yapan ihtiyaç  anneye sevgi bohçası yetkililer aracılığıyla ulaştırılmaktadır.

Kızılay Doğum Yardımı Nasıl Alınır?

Kızılay doğum yardımı başvurusu sadece ihtiyaç sahibi kişiler için söz konusudur. Kızılay doğum yardımı alabilmek için ailelerin öncelikle muhtaçlık seviyesinin altında yaşıyor olması ve annenin yen doğum yapmış olması gereklidir. Söz konusu şartların varlığı yetkililer tarafından saptandığında yeni doğum yapan annenin kendisi ve bebeği için Kızılay tarafından doğum yardımı ayni ve nakdi olarak yapılabilmektedir.

Kızılay Doğum Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır; Doğum yardımı alabilmek için olduğunuz ilin Kızılay temsilciliklerine giderek yada arayarak geniş bir şekilde bilgiye varabilirsiniz. Hastanelerin yeni doğan kliniklerinin tespit ettiği ihtiyaç sahibi ailelere Kızılay sevgi bohçası ulaştırmaktadır. Sevgi bohçasının içinde doğum yapan annenin ve bebeğin temel gereksinimlerini karşılamaya yönelik eşyalar bulunmaktadır.

Bebek için; biberon, emzik, bebek bezi, ıslak mendil, pişik kremi, bebe yağı, ateş ölçer, şampuan, sabun, pamuk,  hastane çıkış seti ve bebek battaniyesi bulunmaktadır. Anne için; gecelik, hijyenik  ped ve çanta bulunmaktadır.

Kızılay Doğum Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yeni doğum yapan ve ihtiyaç sahibi olan ailelerin ihtiyaç sahibi olup olmadığı doğum sonrasında klinikte araştırılır. Dolayısıyla da muhtaç kişilerin Türk Kızılay’ından sevgi bohçası alabilmesi için herhangi bir yere başvuru yapması gerekmez. Eğer doğum yapan anne ihtiyaç sahibi ise klinik tarafından kendisinin ve bebeğinin temel ihtiyaçlarının bulunduğu sevgi bohçası verilmektedir.

Ayni yardımların yanı sıra aynı zamanda Türk Kızılay’ı yeni doğum yapan annelere nakdi yardımlar da yapabilmektedir. Kızılay’dan doğum parası almak isteyen kişiler ise başvurularını yaşadıkları bölgedeki Kızılar temsilciliklerine giderek yapmalıdır. Başvuru sonrasında gerçekten ihtiyaç sahibi olduğu saptanan kişilere para yardımı da en kısa sürede verilmektedir.

Kızılay doğum yardımına başvuruda bulunmak için https://www.kizilay.org.tr/Iletisim linke tıklayarak hemen başvurunuzu yapabilirsiniz.

E-Devlet Kızılay Yardım Başvurusu

E-devlet sistemi üzerinde Kızılay yardım başvurusu yapılamamaktadır. Yeni doğan annelere sevgi bohçaları doğum sonrasında muhtaç ailelere klinikler tarafından başvuru yapılmaksızın verilmektedir. Kızılay’dan doğum yardım parası almak isteyenler ise Kızılay temsilciliklerine bizzat başvuru yapmak durumundadır. Bu sebeple Kızılar sosyal yardımlarına e-devlet sistemi üzerinden başvuru yapmak mümkün değildir.

Kızılay Doğum Yardımı Başvuru Formu

Sosyal yardım veren kurum, kuruluş ve derneklerin neredeyse hepsi başvuru sırasında vatandaşların ihtiyaç seviyesini ölçebilmek için başvuru formu doldurmalarını talep etmektedir. Dolayısıyla farklı alanlarda sayısız sosyal yardım dağıtan Kızılay da başvuru sırasında vatandaşların başvuru formunu doldurmalarını talep etmektedir.

Kızılay yardım başvurusu yapacak olan vatandaşlar başvuru öncesinde talep edecekleri yardım türünü yetkililere ilettiklerinde yetkililer ilgili sosyal yardım başvuru formunu sunmaktadır. Kızılay doğum yardımı almak isteyen vatandaşlar da bu doğrultuda başvuru sırasında mutlaka Kızılay bebek yardımı başvuru formu doldurmalıdır.

Formda annenin ve bebeğin temel bilgilerinin yanı sıra aynı zamanda hanenin gelir ve gider bilgilerine yönelik de sorular bulunmaktadır. Özellikle Kızılay’dan doğum yardım parası alabilmek için bu soruların doğru ve eksiksiz doldurulması önemlidir.

Kızılay Doğum Yardımı Başvuru Sorgulama

Kızılay doğum yardımı başvurusu yapan vatandaşlar başvurularının değerlendirme sürecinin ne aşamada olduğunu doğrudan başvuru yaptıkları Kızılay temsilciliğine giderek ya da telefon ile ulaşarak öğrenebilirler.

www.kizilay.org.tr yardım başvurusu sorgulama işlemleri aynı zamanda e-devlet sistemi üzerinden de yapılabilmektedir. E-devlet üzerinden Kızılay sosyal yardım başvurusu yapılamasa da başvuru sorgulama işlemleri yapılabilmektedir.

E-devlet üzerinden Kızılay başvuru sorgulama yapabilmek içim ilk olarak e-devlet sistemine TC kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapmalısınız. Giriş yaptıktan sonra ana ekranda yer alan arama çubuğuna “Sosyal yardım başvuru sorgulama” yazdığınızda ekranda Kızılay doğum yardımı da dahil olmak üzere yapmış olduğunuz tüm sosyal yardım başvuruları gösterilecektir.

Kızılay Doğum Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Kızılay, sosyal yardımlarını dar gelirli ve muhtaç olan ailelere yapmaktadır. Dolayısıyla da başvuru öncesinde mutlaka muhtaçlık seviyenizi ve ihtiyaç sahibi olduğunuzu ispatlayabilmeniz için bazı gerekli belgeleri hazırlamanız gereklidir. Kızılay doğum yardımı başvurusu için gerekli belgeler;

  • Muhtarlıktan alınması gereken fakirlik belgesi
  • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
  • İkametgah belgesi
  • Gelir belgesi
  • İşsizlik söz konusu ise SGK’dan alınması gereken işsizlik belgesi
  • Kimlik kartının aslı ve fotokopisi
  • Kızılay doğum yardımı başvuru formudur.

Yukarıdaki belgeler her Kızılay temsilciği tarafından istenen belgeler olsa da başvuru öncesinde gideceğiniz Kızılay temsilciğini arayarak gerekli belgelerin eksiksiz listesini alabilirsiniz. Başvuru öncesinde mutlaka gerekli belgeleri hazırlayarak başvuru işlemlerini başlatmalısınız.

Kızılay Doğum Yardımı Kimler Alabilir?

Kızılay doğum yardımı alabilmenin en temel şartı ihtiyaç sahibi ve yoksul olmaktır. Dolayısıyla da Türk Kızılay’ı tıpkı diğer sosyal yardımlarda olduğu gibi doğum yardımı almak isteyen kişilerden de muhtaçlıklarını ispatlayabilmeleri için başta fakirlik belgesi başta olmak üzere bazı belgeler talep etmektedir.

Kızılay sevgi bohçası başvuru yapma zorunluluğu yoktur. Anne doğum yaptıktan sonra şayet ihtiyaç sahibi ise bu durum klinik tarafından tespit edilir ve Kızılay ile iletişime geçilir. Daha sonrasında Kızılay tarafından anneye sevgi bohçası verilir.

Kızılay Doğum Yardımı Başvurusu Telefon Numarası

Kızılay sevgi bohçası projesi için her hangi bir başvuru yapılması söz konusu değildir. Kızılay Doğum Yardımı Başvurularınızı Kızılay resmi internet sitesinden, bağlı olduğunuz ilin temsilciliklerinden uygulayabilirsiniz. ALO 168 Kızılay Çağrı Merkezi merak ettiğiniz tüm soruları cevaplamak için 7/24 hizmet vermektedir.

Kızılay Sevgi Bohçası İçindekiler

Kızılay Sevgi Bohçası projesi, ihtiyaç sahibi olan ve yeni doğan anneler ile bebeklerinin temel ihtiyaçlarının yer aldığı bir projesidir. Dolayısıyla da sevgi bohçası içeriği anne ve bebeğin ihtiyaçları doğrultusunda düzenlenir.

Sevgi bohçasının içerisinde anne için hijyenik ped ve gecelik gibi temel ihtiyaçlar bulunurken yeni doğan bebek için de pişik kremi, bez, şampuan, ıslak mendil, ateş ölçer, biberon, emzik, oyuncak, hastane çıkış seti ve battaniye gibi temel ihtiyaçlar yer almaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.