SED Kırtasiye Yardımı Başvurusu E-Devlet Başvuru Formu

SED Kırtasiye Yardımı Başvurusu E-Devlet Başvuru Formu
16.03.2024 05:57
A+
A-

SED Kırtasiye Yardımı Başvurusu; 2024 eğitim- öğretim döneminin yaklaşması ile maddi olarak zor süreçten geçen aileler çocuklarının kırtasiye masraflarını karşılamakta sıkıntı çekmektedir. Maddi olarak sıkıntılı süreçten geçen ve çocukların kırtasiye masraflarını karşılamakta sıkıntı yaşayan aileler SED’e başvuru yaparak kırtasiye yardımı alabilir.

SED tarafından verilecek kırtasiye yardımı ile ilgili “SED kırtasiye yardımı ne kadar?, SED kırtasiye yardımından kimler faydalanabilir?, SED kırtasiye yardımı başvurusu nasıl yapılır?” ve bunlar gibi merak edilen birçok sorunun cevabı yazımızda yer almaktadır.

SED Kırtasiye Yardımı Nedir?

2024 Eğitim Öğretim yılının yaklaşması ile çocukları okula giden ve sıkıntılı dönemden geçen veliler bir defaya mahsus kırtasiye yardımından faydalanabilmektedir. Kırtasiye yardımı alan öğrenciler, kalem, silgi, defter ve diğer okul ihtiyaçlarını karşılayabilir. Bu sayede okul masraflarını karşılamakta sıkıntı çeken kişilere destek verilmektedir.

SED Kırtasiye Yardımından Kimler Faydalanabilir?

Çocuğu okula giden ve okul masraflarını karşılamakta sıkıntı çeken kişiler devlet tarafından verilen kırtasiye yardımına başvuru yaparak okul masraflarını karşılayabilir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan yardımlar SED çatısı altında birleştirildi.

Kırtasiye yardımı almak isteyen ailelerin ihtiyaç sahibi olması, gelir durumunun asgari ücretin 1/3’ünden az olması ve maddi olarak sıkıntılı dönemlerden geçmesi gerekmektedir. Yapılan başvurular sonucunda ilgili birimler tarafından tespit edilen ihtiyaç sahibi aileler kırtasiye yardımından faydalanabilir.

SED Kırtasiye Yardımı Başvuru Şartları

SED kırtasiye yardımı alacak olan kişilerin yardımdan faydalanabilmesi için bazı şartları karşılıyor olması gerekmektedir. Bu şartları aşağıdaki gibi sıralayabilir.

 • Gelir durumu asgari ücretin 1/3’ünün altında olanlar
 • Dar gelirli ve maddi olarak sıkıntılı süreçlerden geçen aileler
 • Gazi ve şehit aileleri
 • Herhangi bir doğal afete maruz kalan kişiler
 • C. vatandaşı olan kişiler

Yukarıda belirtilen kişiler dışında özel durumu olan kişiler de kırtasiye yardımından faydalanabilir. Ancak bu özel durumunu belirtmek zorundadır.

SED Kırtasiye Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Devlet tarafından verilen kırtasiye yardımından faydalanmak isteyen kişiler başvuruların nasıl yapılacağını araştırmaktadır. Başvuru yapmak isteyen kişiler, e-Devlet sisteminden online olarak başvuru yapabilir. Başvuru yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru linkine tıklamalısınız. Ardından “Giriş Yap” seçeneğine tıklayarak T.C. kimlik numaranız ve e-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yapmalısınız.   ardından açılan ekrandan başvuru formunu doldurarak başvuru işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesine giderek edinebilirsiniz.

SED Kırtasiye Yardımı Başvuru Formu

SED kırtasiye yardımına başvuru yapacak olan kişilerin doldurması gereken formdur. Başvuru formunun amacı başvuru yapan vatandaşın ihtiyaç sahibi olup olmadığını tespit etmektir. Bu nedenle başvuru formuna girilen bilgilerin eksiksiz ve doğru olması başvurunuzun olumlu sonuçlanması için çok önemlidir.

Başvuru formunda yazılan bilgilerin doğruluğu ilgili birimler tarafından incelenmektedir. İhtiyaç sahibi olduğu tespit edilen kişiler daha detaylı araştırılarak kırtasiye yardımı alabilir.

SED Kırtasiye Yardımı Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır?

SED kırtasiye yardımı başvurusu yapan kişiler, yardım başvuru sonucunu nasıl öğreneceğini merak etmektedir Başvuru sonucunu öğrenmek isteyen kişiler, https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-sorgu linkine tıklamalıdır. Linke tıkladıktan sonra T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifresini girerek sisteme giriş yapmalıdır. Ardından başvuru sonucunuzu görüntüleyebilirsiniz.

SED kırtasiye yardımı başvurusu ortalama 15 günde sonuçlanmaktadır. Bu süre başvuru yoğunluğuna göre değişebilir.

SED Kırtasiye Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

SED, kırtasiye yardımı başvurusu yapacak olan kişilerin bazı belgeleri kuruma teslim etmesi gerekmektedir. Gerekli belgelerin listesi aşağıda yer almaktadır.

 • Öğrenciye ait T.C. Kimlik veya Nüfus Cüzdanı
 • Öğrenci velisine ait T.C. Kimlik veya Nüfus Cüzdanı
 • Çocuğun halen daha öğrenci olduğunu gösteren okuldan alınacak öğrenci belgesi
 • Veli için gelir belgesi ya da işsiz olduğuna dair SGK’dan alınan belge
 • Ailenin ikametgah adresi ve aile bireylerine ait nüfus kayıt örneği
 • Aile eğer kirada ise kira sözleşmesi
 • Evin mülkiyeti aileden birininse tapu fotokopisi
 • Öğrenci velisi için İŞKUR kayıt belgesi
 • Muhtarlıktan alınan fakirlik belgesi

SED Kırtasiye Yardımı Ödemeleri Ne Zaman?

SED kırtasiye yardımı ödemelerinin ne zaman yapılacağına dair net bir bilgi bulunmamaktadır. Yardımdan faydalanmaya hak kazanan kişilere ödemeler kısa sürede yapılmaktadır. Yardım ödemelerinin eylül ortasında yapılması planlanmaktadır.

SED Kırtasiye Desteği Başvurusu Ne Zaman?

SED kırtasiye yardımı başvurularının ne zaman başlayacağı birçok kişi tarafından merak konusudur. 2024 eğitim, öğretim yılının yaklaşması ile birçok aile kırtasiye yardımı başvurularının ne zaman yapılacağını araştırmaya başlamıştır. Kırtasiye yardımı başvurularının birkaç hafta içinde başlayacağı düşünülmektedir.

SED Kırtasiye Yardımı Ne Kadar?

2024 Eğitim Öğretim döneminde belirlenen SED kırtasiye yardım miktarı 2000 TL olarak belirlenmiştir. Yardımdan faydalanmaya hak kazanan kişiler, bu sayede defter, kalem gibi temel ihtiyaçlarını zorlanmadan karşılayabilir.

SED kırtasiye yardımı geri ödemesiz olarak yapılan bir yardımdır. Geri ödemesiz olarak yapılan bu yardım miktarı geçtiğimiz yılda 2000 TL olarak belirlenmişti.

SED Kırtasiye Yardımı Ödemeleri Nereye Yatacak?

SED kırtasiye yardımı ödemeleri okullar açıldıktan birkaç hafta sonra yapılmaktadır. Yardımdan faydalanmaya hak kazanan kişilerin hesaplarına ödemeler yapılmaktadır. Yardımdan faydalanmaya hak kazanan ancak ödemeleri yapılmayan kişiler ilgili birimleri arayarak bilgi edinebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.