Eğitim Yardımı Başvurusu E-Devlet Başvuru Formu ve Şartları

Eğitim Yardımı Başvurusu E-Devlet Başvuru Formu ve Şartları
17.03.2024 00:30
A+
A-

Eğitim Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Başvurusu ve Başvuru Şartları 2024; Bazı çocuklar maddi imkansızlıklar nedeniyle eğitim hayatına devam etmekte güçlük çekebilir. Bu durumla karşı karşıya kalan öğrencilere eğitim hayatında yardımcı olabilmek için burs verilmektedir. Bu sayede öğrenciler okul masraflarını karşılayabilir.

Bu yazımızdan “Eğitim yardımı nedir?, Eğitim yardımı başvurusu nasıl yapılır?, Eğitim yardımı başvuru şartları nedir?, Eğitim yardımından kimler faydalanabilir?, Şartlı eğitim yardımı başvurusu nasıl yapılır?” gibi merak edilen bütün soruların cevaplarına ulaşabilirsiniz.

Eğitim Yardımı Nereden Alınır?

Eğitim yardımı çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından ihtiyaç sahibi öğrencilere verilmektedir. Eğitim yardımı almak isteyen kişilerin aklına ilk gelen yöntem ikamet edilen il veya ilçedeki sosyal yardım kuruluşlarına başvuru yapmak olmalıdır. Bunun dışında; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Sosyal Yardımlaşma Vakıfları, Vakıflar Genel Müdürlüğü, dernekler, iş adamlar ve belediyeler de eğitim yardımı veren kurumlar arasındadır.

Kimlere Eğitim Yardımı Verilir?

Eğitim yardımı hane halkında kişi başı gelir durumu asgari ücretin 1/3’ünden az olan maddi olarak sıkıntı çeken öğrencilere verilmektedir. Ekonomik olarak sıkıntı çeken aileler, afetzedeler, gazi yakınlar, şehit yakınları ve özel durumu olan öğrenciler de eğitim yardımı alabilir.

Yapılan başvurular ilgili birimler tarafından incelenmektedir. İhtiyaç sahibi olduğu tespit edilen kişilere eğitim yardımı verilmektedir.

Eğitim Yardımı Yapan Belediyeler

Eğitim yardımı başvurusu yapmak isteyen kişileri belediyelerin yaptığı eğitim yardımlarına başvuruda bulunabilir. Birçok belediye eğitim dönemin başlaması ile beraber eğitim yardımı ve kırtasiye yardımı desteği vermektedir. Eğitim yardımı yapan beleidyeler arasında İstanbul, Ankara, İzmir, Kayseri, Anatalya ve Mardin bulunmaktadır.

Beleidyelerin kırtasiye desteklerine başvuruda bulunmak için Belediye Kırtasiye Yardımı Başvurusu 2024 yazısını okuyabilirsiniz.z

Aşağıdaki belediyelerin eğitim yardımlarına başvuruda bulunabilirsiniz.

İBB Eğitim Yardımı Başvurusu ve Başvuru Formu

İBB Kırtasiye Yardımı Başvuru Nasıl Yapılır?

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırtasiye Yardımı Başvurusu

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Kırtasiye Yardımı Başvurusu

Eğitim Yardımı Almak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Eğitim yardımı almak isteyen kişilerden bazı belgeler talep edilmektedir. Talep edilen belgelerin kuruma eksiksiz olarak teslim edilmesi gerekmektedir. Bu belgeler başvuru yapılan kuruma göre değişiklik göstermektedir. Aşağıda talep edilen belgelerin neler olduğu yer almaktadır.

 • Öğrenciye ait kimlik belgesi ve fotokopisi
 • Öğrenci velisine ait kimlik belgesi ve fotokopisi
 • Veli için gelir belgesi
 • Aile kirada ise kira sözleşmesi
 • Muhtarlıktan alınan muhtaçlık belgesi
 • İkametgah belgesi

Eğitim Yardımı Başvuru Şartları Nedir?

Eğitim yardımı başvurusundan faydalanmak isteyen kişilerin bazı şartları karşılıyor olması gerekmektedir. Bu şartları yerine getiren kişiler eğitim yardımından faydalanabilir.

 • C. vatandaşı olanlar
 • Maddi olarak sıkıntılı dönemlerden geçenler
 • Haneden kişi başına düşen gelir durumunun asgari ücretin 1/3’ünden az olanlar
 • Herhangi bir sosyal güvencesi olmayanlar
 • Ek geliri olmayan kişiler

Eğitim Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Eğitim yardımı başvurusu yapmak için ikamet ettiğiniz bölgedeki kaymakamlıklara, vakıflara ve belediyelere başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yapmak için kurumlara bizzat giderek başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvuru yaparken size verilen başvuru formunu eksiksiz ve doğru bilgiler ile doldurmalısınız. Ayrıca kurum tarafından istenen belgeleri de eksiksiz olarak teslim etmelisiniz. Yapılan incelemelerden sonra başvurunuz olumlu sonuçlanırsa, eğitim yardımı alabilirsiniz.

Eğitim yardımı almak isteyenler Eğitim Yardımı Nasıl Alınır? Başvuru Formu ve Sorgulama 2024 yazısını inceleyebilir.

E-Devlet Eğitim Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

e-Devlet sisteminden eğitim yardımı başvurusu yapılabilir. Başvuru yapmak isteyen kişiler, https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-egitim-ogretim-yardimi-talebi linkine tıklamalıdır. Linke tıkladıktan sonra T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yapmalısınız. Bütün bu adımları eksiksiz tamamladıktan sonra başvuru formunu doldurmalısınız. Ardından “Onayla” butonuna tıklayarak yardım başvuru işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Eğitim Yardımı Başvuru Formu

Eğitim yardımı başvuru formu, yardım başvurusu yapan kişilerin doldurması gereken formdur. Başvuru formunda başvuru yapan kişiye ait kişisel bilgiler, iletişim bilgiler ve adres bilgileri gibi bazı bilgiler bulunmaktadır. Bu bilgilerin eksiksiz doldurulması yardım başvurunuzun olumlu sonuçlanması için önemlidir. Formda yazılan bilgilerin doğruluğu ilgili birimler tarafından araştırılır. İhtiyaç sahibi olduğu tespit edilen ve yalan beyanda bulunmayan kişiler eğitim yardımı alabilir.

BAKINIZ >>> SED Kırtasiye Yardımı Başvurusu ve Başvuru Formu

Eğitim Yardımı Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır?

Eğitim yardımı başvuru sorgulama işlemleri başvuru yapılan kuruma göre değişmektedir. Belediyelere ve vakıflara yaptığınız yardım başvuru sonucunuzu kurumu arayarak veya bizzat giderek öğrenebilirsiniz.

Eğer e-Devlet sisteminden online olarak başvuru yaptıysanız online olarak sorgulama yapabilirsiniz. Online olarak sorgulama yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-egitim-ogretim-yardimi-talebi linkine tıklamalısınız. Ardından T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yapmalısınız. Eğer e-Devlet şifreniz yoksa en yakın PTT şubesine giderek şifre edinebilirsiniz.

Eğitim Yardımı Her Ay Mı Verilir?

Eğitim yardımı geri ödemesiz olarak verilen bir yardımdır. Bu yardımlar bazı kurumlarda her ay verilmektedir. Ancak bazı kurumlardan alınan eğitim yardımı ise birkaç ayda bir veya tek seferde verilmektedir.

2024 Eğitim Yardımı Ne Kadar?

2024 yılında verilen eğitim yardımı kurumdan kuruma değişmektedir. Belediyeler tarafından verilen kırtasiye yardımı tek seferlik ve 2000 TL’dir. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilen eğitim yardımı ise, öğrencinin seviyesine göre değişmektedir. İlkokul ve liseye giden öğrencilere ayda 1000 TL, üniversiteye giden öğrencilere ise, 2000 TL yardım verilmektedir.

Eğitim Yardımı Ödemeleri Hangi Bankaya Yapılır?

Eğitim yardımı ödemeleri PTT aracılığı ile yapılmaktadır. Yardımdan faydalanmaya hak kazandıysanız en yakın PTT şubesine giderek hesap açtırabilirsiniz. Bazı kurumlar ise yardım ödemelerini Ziraat Bankası’ndan yapmaktadır. Eğer Ziraat Bankası hesabınız yoksa, bankaya giderek hesap oluşturmanız gerekmektedir.

Şartlı Eğitim Yardımı Nedir?

Şartlı eğitim yardımı dar kesimli ve maddi sıkıntılar nedeniyle çocuklarını okula göndermekte sıkıntı çeken ailelere verilen yardımdır. Bu yardım sayesinde çocukların eğitim masrafları karşılanır.

Şartlı eğitim yardımı kaymakamlıklara bağlı olan SYDV tarafından verilmektedir. Bu kurum ihtiyaç sahibi ailelere yardım ulaştırmakla yükümlüdür.

Şartlı Eğitim Yardımı Almak İçin Şartlar Nelerdir?

Şartlı eğitim yardımı çocuğunu okula göndermekte sıkıntı çeken ailelere verilmektedir. Yardım eğer anne hayattaysa anneye verilmektedir. Yardım öğrenci okulunu bitirene kadar yapılmaktadır. Eğitim yardımı yapacak kişilerde yerine getirilmesi gereken şartlar aşağıdaki gibidir.

 • Yardımdan faydalanmak isteyen kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir.
 • Yardımda ihtiyacının olmasını kanıtlaması gerekmektedir.
 • Ailede herhangi birinin sağlık güvencesinin olmaması gerekir.
 • Yardımı alacak öğrencinin annesi veya yasal vasisinin 18 yaşını doldurmuş olması gerekir.

Şartlı Eğitim Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Şartlı eğitim yardımı başvurusu yapmak isteyen kişiler, bu yardımdan faydalanmak için ikamet ettiği bölgedeki kaymakamlığa başvuru yapmalıdır. Başvuru işlemleri için vakıflara bizzat gidilmesi gerekmektedir.  Kaymakamlığa giderken yardım başvurusu için gerekli evrakları mutlaka yanınızda bulundurmalısınız.

Şartlı Eğitim Yardımı Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır?

Şartlı eğitim yardımı başvuru sorgulaması yapmak isteyen kişiler, başvuru yaptıkları kuruma bizzat giderek başvuru sonucunu öğrenebilir. Gitme imkanı olmayan kişiler ise telefon ile arayarak da sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilir.

Yorumlar

 1. Arzu kaya dedi ki:

  Çocuğum kapl hastasidr okula gitmiyor ona yardımda bulun lütfen