Emeklilik Dilekçesi Verdikten Sonra Ne Zaman Maaş Bağlanır?

Emeklilik Dilekçesi Verdikten Sonra Ne Zaman Maaş Bağlanır?
10.03.2024 01:19
A+
A-

Emeklilik Dilekçesi Verdikten Sonra Ne Zaman Maaş Bağlanır? EYT ile emekli olan birçok kişi emekli maaşını nasıl alabileceğini araştırmaktadır. EYT kapsamında emeklilik hakkı kazanan kişilerin ilk ödemeler nisan ayında yapılmıştır. Emekli olmak isteyen kişiler, emeklilik başvurusu için dilekçe vermelidir.

Bu yazımızda birçok kişi tarafından merak edilen ilk emeklilik maaşı ne zaman yatar, emeklilik dilekçesi verdikten sonra ne kadar sürede dilekçe bağlanır ve daha bunlar gibi merak edilen bütün soruların cevapları yer almaktadır.

Emeklilik Dilekçesi Ne Zaman Verilmelidir?

Emeklilik dilekçesi vermek isteyen kişiler, emeklilik dilekçesin, yılın ilk ayında verirse avantajlı duruma gelebilir. Çünkü emekli maaşı zamları yılda iki defa yapılmaktadır. Bu nedenle yılın ilk ayı emeklilik dilekçesi verebilirsiniz.

Emeklilik Dilekçesi Verdikten Sonra Ne Kadar Sürede Maaş Bağlanır?

Emeklilik dilekçesi veren kişiler, başvuru tarihini izleyen günlerde bağlanmaktadır. Haziran ayında emeklilik dilekçesi veren kişilerin hak kazanması durumunda Temmuz ayının başında maaş bağlanır. Yani dilekçesi kabul eden kişiler, Temmuz ayında emekli maaşı alabilir.

Emeklilik dilekçesi verdikten sonra ortalama 1 ay içerisinde maaş bağlanmasına karşın EYT kapsamında emekli olan sayısında çok fazla artış olduğu için dilekçeyi verdikten sonra maaş bağlanması 2 ile 3 ay bulabilmektedir.

Emeklilik Dilekçesi Hangi Kuruma Verilir?

Emeklilik dilekçesinin hangi kuruma verilmesi gerektiği merak edilmektedir. Dilekçe vermek isteyen kişiler, ikamet ettiği bölgedeki İl/İlçe Sosyal Güvenlik Müdürlükleri’ni ziyaret etmelidir. Bu dilekçenin ardından emeklilik kriterlerine uygun olup olmadığınıza dair inceleme başlatılır. Yapılan incelemeler sorunsuz bir şekilde tamamlandıktan sonra onay süreci başlatılır.

İlk Emeklilik Maaşı Kaç Günlük Ödenir?

Emeklilik maaşı ödemeleri talep edilen tarihi takip eden ay başında ödenir. İlk defa emekli maaşı alacak olan kişilere 2,5 aylık maaş ödemesi yapılır. Eğer emeklilik süreci uzun olursa, maaş ödemeleri 1 maaş da ilave olarak yapılır.

İlk Emeklilik Maaşı Ne Zaman Ödenir?

Emeklilik maaşı ödemeleri, ödeme yapacak olan kişilerin SSK tahsis numarasına, Bağ-Kur sicil numarasına göre belirlenen tarihlerde yapılmaktadır. Eğer ne zaman ödeme yapılacağını öğrenmek isterseniz, dilekçe verdiğiniz esnada ilgililere sorabilirsiniz.

SSK Emekli Maaşı Ne Zaman Yatar?

SSK 4A sigortalı kolu kapsamında çalışan kişilerin emekli maaşı alacağı tarihler aşağıda yer almaktadır. Emekli maaşı alacağı tarihler tahsis numarasına göre belirlenmektedir. Aşağıda hangi tarihte ödemelerin yapılacağı bilgisi aşağıda yer almaktadır.

 • Tahsis numarası son rakamı 9 ise, ayın 17’sinde
 • Tahsis numarası son rakamı 8 ise, ayın 22’sinde
 • Tahsis numarası son rakamı 7 ise, ayın 18’inde
 • Tahsis numarası son rakamı 6 ise, ayın 23’ünde
 • Tahsis numarası son rakamı 5 ise, ayın 17’sinde
 • Tahsis numarası son rakamı 4 ise, ayın 24’ünde
 • Tahsis numarası son rakamı 3 ise, ayın 20’sinde
 • Tahsis numarası son rakamı 2 ise, ayın 25’inde
 • Tahsis numarası son rakamı 1 ise, ayın 21’inde
 • Tahsis numarası son rakamı 0 ise, ayın 26’sında

Bağ-Kur Emekli Maaşı Ne Zaman Yatar?

4B kapsamında ödenecek emek numarası tahsis numarasına göre belirlenmektedir. Bağ-Kur emekli maaşının ne zaman ödeneceği bilgisi aşağıda yer almaktadır.

 • Tahsis numarası son rakamı 9 ise, ayın 25’inde
 • Tahsis numarası son rakamı 8 ise, ayın 27’sinde
 • Tahsis numarası son rakamı 6 ise, ayın 27’sinde
 • Tahsis numarası son rakamı 5 ise, ayın 25’inde
 • Tahsis numarası son rakamı 4 ise, ayın 27’sinde
 • Tahsis numarası son rakamı 3 ise, ayın 26’sında
 • Tahsis numarası son rakamı 7 ise, ayın 2’inde
 • Tahsis numarası son rakamı 2 ise, ayın 28’inde
 • Tahsis numarası son rakamı 1 ise, ayın 26’sında
 • Tahsis numarası son rakamı 0 ise, ayın 28’inde

Emeklilik Kağıdı Ne Zaman Gelir?

Emeklilik başvurunuz onaylandıktan sonra emekli aylığının bağlandığına dair tarafınıza yazı gelmektedir. Bu yazıda emekli maaşı ödemenizin ne zaman yapılacağı, ek ödeme tutarının ne kadar olacağı ve alacağınız net maaş bilgisi bulunmaktadır. Gelen kağıdı yazıda belirtilen tarihte, belirtilen bankaya giderek maaşınızı alabilirsiniz.

Emeklilik Dilekçesi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Emeklilik dilekçesi sorgulamak, başvuru talebinin hangi aşamada olduğunu merak eden kişiler sorgulama işlemini nasıl yapacağını merak etmektedir. Emeklilik süreci hakkında sorgulama yapmak isterseniz, SGK’nın evrak takip sisteminden öğrenebilirsiniz.

Emeklilik Maaşı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Emekli maaşı sorgulama işlemi yapmak isteyen kişiler, e-Devlet sistemi üzerinden sorgulama işlemi yapabilir. E-Devlet sisteminden sorgulama işlemi yapmak isteyen kişiler, T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile sisteme giriş yaparak maaş bilgisini öğrenebilir.

Emeklilik Dilekçe Örneği

Emeklilik başvurusu yapacak olan kişilerin başvuru yapabilmesi için emeklilik dilekçe örneğini ikamet ettiği ildeki SGK’ya vermelidir. Emeklilik için başvuru yapacak olan kişiler aşağıdaki gibi bir dilekçe hazırlayarak kuruma teslim etmelidir.

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞINA

(……………………………………)

Genel Müdürlüğünüzde …………………………………… kadrosunda görev yapmaktayım, hizmet yılımı ve kanunun öngördüğü yaş süresini doldurdum, kendi isteğimle emekliye ayrılmak istiyorum.  Gereğini arz ederim.  ……/…../……….                                        ……………………………..

Emekli aylığını alacağı adres

T.C. Kimlik No

Emekli Sicil No

Kurum Özlük No

Cep Tel. No

İlk Emeklilik Maaşı Hangi Bankaya Yatırılır?

Emeklilik maaşı talep formunda belirttiğiniz bankaya yapılmaktadır. Ancak talep formunda herhangi bir banka belirtmediyseniz maaş ödemeleriniz Ziraat Bankasına yapılmaktadır. Dilerseniz maaş ödemesi yapılan bankayı değiştirebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.