Özürlü ve Özürsüz Devamsızlık Kaç Gün? Lise ve Ortaokul

Özürlü ve Özürsüz Devamsızlık Kaç Gün? Lise ve Ortaokul
11.02.2024 09:11
A+
A-

Özürlü ve Özürsüz Devamsızlık Kaç Gün? Öğrenciler için önemli konulardan birisi de devamsızlık konusudur. Sınıf tekrarı ya da takdir ve teşekkür gibi belgelerin alımını doğrudan etkileyen devamsızlık konusu yönetmelikte de açıkça belirtilmiş önemli bir konudur.

Öğrencilerin okula devamlılığını gösteren önemli bir gösterge olan devamsızlık, bu noktada hem öğrencilerin hem de velilerin merak ettiği konular arasında yer alıyor. Yazımızın devamında özürlü ve özürsüz devamsızlık kaç gün sorusuna dair tüm merak edilen detayları bulabilirsiniz.

Özürsüz Devamsızlık Ne Demek?

Özürsüz devamsızlık, hiçbir sağlık mazereti olmadan öğrencinin okul hayatında yaptığı devamsızlıktır. Diğer bir deyişle; öğrencinin okula gelmesini engelleyecek geçerli bir neden olmamasına rağmen eğer öğrenci okula gitmemiş ise “özürsüz devamsızlık” yapmış olur.

Özürlü Devamsızlık Ne Demek?

Özürlü devamsızlık, öğrencinin herhangi bir sağlık sorunu nedeni ile eğitimine devam edemediğinden dolayı yaptığı devamsızlıktır. Yani öğrenci sağlık sorununda dolayı okula gitmemiş ise özürlü devamsız sayılır. Fakat bunun için öğrencinin devamsızlık yapacağı gün mutlaka bir sağlık kuruluşuna giderek uzman kontrolünden geçmesi ve öğrencinin sağlık durumunun uzman doktor tarafından belgelendirilmesi yani raporlanması gerekir.

Öğrenci, uzman doktordan aldığı raporu okul yönetimine ibraz ettiği takdirde raporda belirtilen gün sayısı kadar özürlü devamsızlık hakkını kullanmış olur.

Liselerde Özürlü ve Özürsüz Devamsızlık Kaç Gün?

Lise öğrencilerinin bir eğitim-öğretim yılı içerisinde toplam devamsızlık hakkı 30 gündür. Bu 30 günün 10 günü raporsuz yani özürsüz devamsızlık süresi iken 20 günü de raporlu yani özürlü olarak kullanabileceği devamsızlık süresidir.

Raporsuz (özürsüz) devamsızlık süresinin uzaması gibi bir ihtimal söz konusu değildir. Ancak eğer öğrenci hastaysa öğrencinin sağlık durumuna göre uzman doktor raporlu (özürlü) gün sayısını belirleyerek kaç gün okula özürlü devamsızlık yapacağı konusunda karar alabilir.

Ortaokulda Özürlü ve Özürsüz Devamsızlık Kaç Gün?

Lise eğitim-öğretim kurumlarında olduğu gibi özürlü ve özürsüz devamsızlık süresi ortaokul kurumlarında da aynı şekilde düzenlenmiştir. Buna göre; ortaokul öğrencileri içinde raporlu (özürlü) devamsızlık süresi 20 gün, raporsuz (özürsüz) devamsızlık süresi 10 gün olmakla birlikte her ortaokul öğrencisinin bir eğitim-öğretim yılı boyunca toplam devamsızlık süresi 30 gündür.

Özürsüz Devamsızlık Hakkı Kaç Gün

Özürsüz devamsızlık hakkı 10 gündür.

Bir eğitim öğretim yılı içinde öğrenciler, belgesiz (özürsüz) 10 güne kadar devamsızlık yapabilir. Bu süre aşılırsa, ders puanları ne olursa olsun başarısız sayılırlar.

Özürlü devamsızlık hakkı ise 20 gündür.

Belgeli (doktor raporu, resmi izin belgesi vb.) devamsızlıklar bu 20 günlük süreyi kapsar.

Toplam devamsızlık hakkı ise 30 gündür.

Özürlü ve özürsüz devamsızlıkların toplamı 30 günü aşarsa, öğrenci başarısız sayılır.

Bazı özel durumlarda özürsüz devamsızlık süresi uzayabilir:

 • Birinci dereceden yakınını kaybeden öğrenciler için 10 gün ek süre tanınır. Bu durumda toplam özürsüz devamsızlık hakkı 20 güne çıkar.
 • Milli sporcular, olimpiyatlara veya uluslararası turnuvalara katılan öğrenciler için özel izinler verilebilir.
 • Yurt dışına çıkan öğrenciler için mazeret izni alınabilir.

Özürlü Devamsızık Hakkı Kaç Gün

Özürlü devamsızlık hakkı 20 gündür.

Bir eğitim öğretim yılı içinde öğrenciler, doktor raporu veya resmi izin belgesi ile 20 güne kadar devamsızlık yapabilir. Bu süre aşılırsa, ders puanları ne olursa olsun başarısız sayılırlar.

Önemli Notlar:

 • Özürlü devamsızlıkların 5., 15. ve 25. günlerinde veliye bilgi verilir.
 • Özürlü devamsızlıklar, öğrencinin başarısını doğrudan etkileyebilir.
 • Özürlü devamsızlık konusunda dikkatli olmak ve gerekli belgeleri zamanında ibraz etmek önemlidir.

Özürlü devamsızlık hakkının kullanılabilmesi için:

 • Devamsızlığa neden olan durumun belgelenmesi gerekir.
 • Belgeler, öğrenci işleri veya danışmanlık birimine ibraz edilmelidir.
 • Belgelerin geçerliliği kontrol edilir ve onaylanır.

Özürlü ve Özürsüz Devamsızlık Kaç Gün Olursa Belge Alınmaz?

Özürlü devamsızlık sağlık problemleri gibi geçerli nedenlerden dolayı meydana geldiğinden özürlü devamsızlık süreleri öğrencilerin belge alımını etkilemez. Ancak özürsüz yani raporsuz devamsızlık takdir ve teşekkür belgeleri için son derece önemlidir.

Milli Eğitim Bakanlığı, lise eğitim-öğretim kurumlarında devamsızlık sürelerine bağlı belge alımına dair yeni güncellemeler yaptı. MEB’in yapmış olduğu bu güncellemeler neticesinde bir öğrencinin takdir ve teşekkür belgesi alabilmesi için bir yıl boyunca yapmış olduğu özürsüz devamsızlık süresinin 5 ünü aşmaması şartı kondu.

Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği Madde 160 kapsamında belirtilen ifadelere göre davranış puanları 100 olan ve özürsüz devamsızlığı 5 günü geçmemiş, başarı ortalaması;

 • 70,00-84,99 arasında olan öğrencilere teşekkür belgesi,
 • 85,00 ve üzeri olan öğrencilere ise takdir belgesi verileceği açıklanmıştır.

Ayrıca tam zamanlı kaynaştırma/bütünleştirme öğrencisi olan ve özel eğitim meslek liselerinde eğitim gören özel eğitim öğrencileri için bu süre yönetmelikte 10 güne çıkarılmıştır.

Özürlü ve Özürsüz Devamsızlık Kaç Gün Olursa Sınıfta Kalınır?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırlamış olduğu Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği kapsamında özürlü ve özürsüz devamsızlık süresi 20 gün özürlü, 10 gün ise özürsüz olmak üzere 30 gün olarak belirlenmiştir. Dolayısıyla da öğrencinin devamsızlık yapabileceği süre maksimum 30 gündür. Özürlü ve özürsüz devamsızlık süresini aşan öğrencilerin ise sınıfta kalması ve sınıf tekrarı yapması gündeme gelebilir.

Özürlü Devamsızlık 20 Gün Olursa Ne Olur?

Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde her öğrenci için özürlü devamsızlık süresinin 20 gün olduğu belirtilmiştir. 20 günü aşan özürlü devamsızlıklarda ise öğrenci sınıf tekrarı yapmak durumundadır. Ancak öğrencinin çok ciddi bir sağlık sorunu geliştiyse ve heyet raporu almış ise bu durumda yönetmelikteki diğer maddeler göz önünde bulundurulabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.