İstanbulkart Başvurusu Nasıl Yapılır? Online Başvurusu

İstanbulkart Başvurusu Nasıl Yapılır? Online Başvurusu
22.04.2024 10:42
A+
A-

İstanbulkart Başvurusu Nasıl Yapılır? Online Başvurusu: Eski adı Akbil olan İstanbulkart; İstanbul il sınırlarındaki toplu ulaşım araçlarında ödeme yöntemi olarak kullanılıyor.

İstanbulkart sahipleri, kartlarını toplu ulaşım araçlarının yanı sıra alışveriş kartı ve kredi kartı olarak da kullanabiliyorlar.

Kartları ile BİM, Migros, ŞOK gibi anlaşmalı marketlerden alışveriş yapabiliyor; kartlarına para yükleyebiliyor ve kartlarından nakit para çekebiliyorlar.

Bu yazımızda kısaca İstanbulkart çıkarmayı düşünen İstanbullu vatandaşlarımız için İstanbulkart başvurusu nasıl yapılır? İstanbulkart ne işe yarar? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

İstanbulkart Nedir?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olarak faaliyet gösteren Belbim tarafından üretilen, toplu ulaşım araçlarında ödeme aracı olarak kullanılan, A101, BİM, Migros ve Carrefoursa marketlerde ise alışveriş esnasında kullanılabilen ön ödemeli karta İstanbulkart ismi veriliyor.

10 Ocak 2019 tarihinde yapılan anlaşma sonrası İstanbul il sınırlarındaki tüm Migros marketlerde geçerliliğe kavuşan İstanbulkart, 12 Nisan 2019 tarihinde ise Bankalararası Kart Merkezi ve Belbim arasında imzalanan protokol sonrasında ulaşım kartı olarak kullanılmanın yanı sıra pek çok alanda da kullanılabiliyor.

Yani üretildiği ilk yıllarda yalnızca toplu ulaşım araçlarında ödeme aracı olarak kullanılan İstanbulkart; günümüzde sosyal tesislerde, Migros, BİM, Carrefoursa ve ŞOK marketlerde, tuvaletlerde, Hamidiye su otomatlarında ödeme yöntemi olarak tercih edilebiliyor.

İstanbulkart Başvurusu Nereden Yapılır?

İstanbulkart başvurusu, İstanbul’da bulunan tüm İstanbulkart Başvuru Merkezlerinden (İBM) yapılabilir. İBM’ler, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından işletilen ve İstanbulkart başvurularının yanı sıra, İstanbulkartların vizeleme, dolum ve satış işlemlerinin yapıldığı merkezlerdir.

İstanbulkart başvuruları ayrıca Istanbulkart başvurunuzu https://bireysel.istanbulkart. istanbul/ adresinden online olarak yapmanız mümkün.

İstanbulkart Başvuru Şartları

İstanbulkart başvurusu için her hangi bir şart bulunmamaktadır. Dileyen herkes kendine uygun olan İstanbulkart başvurusu yapabilir.

İstanbul Kart Çeşitleri

İstanbulkart, kendi içerisinde mavi kart, anonim kart, ücretsiz kart, indirimli kart, dijital kart ve sınırlı kullanım kart olacak şekilde alt sınıflara ayrılıyor.

İstanbulkart çeşitlerini aşağıdaki şekilde özetleyebilmemiz mümkün:

İstanbul Kart Anonim Kart

İstanbul’da yaşayan ve ikamet eden tüm vatandaşların satın alabileceği, İstanbul’daki tüm toplu ulaşım araçlarında kullanılabilen, kart sahipleri tarafından kişiselleştirilebilen kartlara anonim kart deniliyor.

Anonim kart sahipleri, kartlarına diledikleri gibi yükleme yapıp, kartlarını kullanabiliyorlar.

İstanbul Kart Mavi Kart

İstanbulkart kullanıcılarının kartlarına diledikleri miktarda para yükleyip, tam tarife ile yolculuk yapabilecekleri yani kart sahiplerinin aylık belirli bir ücret ödemek şartıyla toplu ulaşım araçlarında sınırlı olarak kullanabilecekleri kartlara mavi kart deniliyor.

İndirimli veya ücretsiz İstanbulkart alma hakkı olmayanlar, mavi kart alarak, kartlarını kullanabiliyorlar.

İstanbul Kart İndirimli Kart

Öğrencilerin ve 60 yaş ve üstündeki yaşlıların indirimli fiyatlardan yararlanabilecekleri kartlara indirimli kart deniliyor.

İndirimli kart sahipleri, toplu ulaşım araçlarında indirimli fiyatlarla seyahat edebilmenin yanı sıra pek çok kampanya, avantaj ve ayrıcalıklardan faydalanabiliyorlar.

İndirimli karta Yükseköğretim Kurumu Kanunu, Çıraklık Eğitim Kanunu, Temel Eğitim Kanunu veya diğer kanunlar kapsamında eğitim gören öğrenciler ile Açık ilköğretim, Açık lise ve Kuran kursu öğrencileri başvurabiliyorlar.

İstanbul Kart Ücretsiz Kart

Kart sahiplerinin toplu ulaşım araçlarında herhangi bir ücret ödemeksizin seyahat edebilmelerine aracılık eden kartlara deniliyor.

Ücretsiz olan İstanbulkartlar; 65 yaş ve üstündeki yaşlı vatandaşlara, PTT, TUİK çalışanlarına ve ailelerine, şehit eşlerine, şehit ailelerine, refakatlilere, engelli vatandaşlara, sarı basın çalışanlarına, zabıta, belediye ve EHS çalışanlarına, gazi ve gazi ailelerine, vazife malullerine ve ailelerine, milli sporculara, sağlık çalışanlarına ve 4 yaş altında çocuğu olan annelere veriliyor.

İstanbul Kart Sınırlı Kullanım Kart

Kullanıcılarına toplu ulaşım araçlarında sınırlı kullanım hakkı tanıyan, kendi içerisinde birgeç, ikigeç, üçgeç, beşgeç, ongeç gibi sınıflara ayrılan kartlara deniliyor.

Kullanıcılar, bu kartlar ile sınırlı kullanım hakkına sahip oluyorlar.

Örneğin, beşgeç alan kişiler kartlarını en fazla 5 sefer kullanabiliyorlar.

İstanbul Kart Dijital Kart

Bu kartlara İstanbulkart mobil uygulaması üzerinden para yüklenebiliyor.

Kart sahipleri, QR kod ile kartlarını ödeme aracı olarak kullanabiliyorlar.

İstanbulkart Ne İşe Yarar?

İstanbullu kart sahiplerinin toplu ulaşım araçlarında indirimli fiyatlardan yararlanarak, seyahat edebilmelerine, pek çok ayrıcalık, avantaj ve kampanyadan yararlanabilmelerine olanak tanıyan İstanbulkart; bir kredi kartı ve alışveriş kartı olarak da kullanılabiliyor.

Troy logolu ön ödeme sistemine sahip olan bu kart, vapur, metro, minibüs gibi toplu ulaşım araçlarında ödeme kartı olarak kullanılıyor.

İstanbulkartın toplu ulaşım araçlarının yanı sıra restoran, market, mağaza, kafeterya vb. yerlerde de geçerliliği bulunuyor.

İstanbulkart sahipleri, kartlarıyla A101, Migros, BİM, ŞOK ve Carrefoursa marketlerinde alışveriş yapabiliyor, kartları ile Getir uygulaması üzerinden sipariş verebiliyorlar.

7 Ağustos tarihinde Bolu Belediyesi ile Belbim arasında yapılan anlaşmaya göre İstanbulkartlar Bolu ilimizde Bolukartlar ise İstanbul ilimizde kullanılabiliyor.

3 Mart tarihinde İşbankası ile Belbim arasında yapılan anlaşma kapsamında ise İş Bankası pos cihazlarının mevcut olduğu çoğu yerde İstanbulkart ile ödeme yapılabiliyor.

İstanbulkart Başvurusu Nasıl Yapılır?

İstanbulkart sahibi olmak isteyenler, kartlarını büfeden, marketlerden ya da gazete bayilerinden alabiliyorlar.

İstanbulkart, aynı zamanda İETT satış gişelerinden, biletmatiklerden, BİM, A101, Migros marketlerden de satın alınabiliyor.

İstanbulkart çıkartmak isteyenler, bu karta online platformda da başvurabiliyorlar.

İstanbulkart Online Başvuru

Online platformda İstanbulkart’a başvuran kişilerin başvuruları onaylandıktan sonra kartları başvuru formunda belirttikleri ikametgah yani ev adreslerine kadar teslim ediliyor.

Kartlar, PTT kargo tarafından kart sahiplerine teslim ediliyor.

Online platformda İstanbulkart başvurularınızı hemen gerçekleştirmek adına https://www.istanbulkart.istanbul/online-islemler-bireysel linkini tıklayabilirsiniz.

Aynı zamanda İstanbulkart Online İşlemler üzerinden İstanbulkart mobil uygulamasını akıllı telefonlarınıza kolaylıkla indirebilir, QR kod ile toplu ulaşım araçlarında seyahat edebilmek için ödeme yapabilirsiniz.

İstanbulkart başvuru adreslerinin tam listesini görüntülemek için https://www.istanbulkart.istanbul/basvuru-merkezleri linkini tıklayabilirsiniz.

İstanbulkart Nerelerde Kullanılır?

İstanbulkart’ı nerelerde ödeme aracı olarak kullanabileceğinizi aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Toplu ulaşım araçları
 • İSPARK otoparkları
 • İBB sosyal tesisleri
 • Şehir plaj ve tuvaletleri
 • Hamidiye su otomatları
 • MultinetUP
 • biTaksi
 • iTaksi
 • Migros, BİM, ŞOK, A101 ve Carrefoursa marketler
 • Getir uygulaması
 • İşbankası POS cihazları
 • Shell
 • Petrol ofisi
 • OPET

İstanbulkartlar; metrobüs, metro, füniküler, tramway, şehir hatları, teleferik, Marmaray ve Turyolda kullanılabiliyorlar.

BELBİM; İstanbulkartların İstanbul dışında ülkemizin diğer illerinin yanı sıra yurtdışında da kullanılabilmesine yönelik olarak çalışmalarını sürdürüyor.

İstanbulkart Nereden Alınır?

İstanbul’daki pek çok büfe, market ve gazete bayilerinde İstanbulkart satışı gerçekleştiriliyor.

A101, BİM ve Migros marketlerden de İstanbulkart alınabiliyor.

Biletmatiklerden ve İETT satış merkezlerinden de İstanbulkart alınabiliyor.

İstanbulkart çıkarmak isteyen kişiler, başvurularını online platformda da gerçekleştirebiliyorlar.

Online başvurusu kabul edilenlerin kartları, PTT Kargo tarafından ev adreslerine kadar gönderiliyor.

Online platformda İstanbulkart başvurunuzu gerçekleştirmek adına daha önce de bahsettiğimiz gibi https://www.belbim.istanbul/online-islemler-bireysel linkini tıklayabilirsiniz.

İstanbulkart Başvuru Merkezi

İETT başvuru merkezlerinden de İstanbulkart başvurularınızı kolaylıkla gerçekleştirebiliyorsunuz.

İETT başvuru merkezlerini görüntülemek adına hemen https://www.istanbulkart.istanbul/basvuru-merkezleri linkini tıklayabilirsiniz.

İstanbulkart Öğrenci Kartı Başvurusu

İstanbulkartlar, çoğu üniversite tarafından öğrencilere dağıtılıyor.

Öğrenciler, okul idaresine giderek, kartlarını alabiliyorlar.

Kartları okul idaresi tarafından dağıtılmayan kişiler ise online platformda başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

Öğrenciler, market, büfe ya da gazete bayilerinden de İstanbulkart alabiliyorlar.

Öğrenciler; diğer İstanbulkart satış noktalarından yani İETT başvuru merkezlerinden, Biletmatiklerden, BİM, Migros ve A101 marketlerden de indirimli İstanbulkart alabiliyorlar.

Öğrencilerin başvuruları sırasında öğrenci belgesi fotokopisini ve TC kimlik kartlarını da yanlarında götürmeyi unutmamaları gerekiyor.

İstanbulkart Bakiye Yükleme Nasıl Yapılır?

Online platformda yani İstanbulkart Online İşlemler üzerinden bakiye yükleme yapılabiliyor.

İstanbulkart sahipleri, kredi kartı bilgilerini girip, kartlarına para yükleyebiliyorlar.

İşbankası, Ziraat Bankası, Garanti Bankası vb. tüm bankaların ATM’lerinden de bakiye yükleme ve bakiye sorgulama yapılabiliyor.

Alternatif olarak, kart sahipleri mobil bankacılık yöntemi ile de kartlarına para yükleyebiliyorlar.

İstanbulkart talimat yükleme noktalarından da bakiye yüklenebiliyor.

İstanbulkart talimat yükleme cihazları, genelde akıllı duraklarda, toplu ulaşım akslarında ve üstgeçitlerde bulunuyor.

İstanbulkart Online Para Yükleme

Online platformda kredi kartı ya da banka kartı bilgileriniz ile İstanbulkartınıza para yüklemek adına hemen https://www.istanbulkart.istanbul/online-islemler-bireysel linkini tıklayabilirsiniz.

Bu link üzerinden kartınıza para yükleyebilmenin yanı sıra bakiye sorgulama vb. pek çok işlemi de gerçekleştirebilir, kartınızı dilediğiniz gibi kişiselleştirebilirsiniz.

İstanbulkart’a Kredi Kartı ile Para Yükleme

Kredi kartınız veya banka kartınız ile yukarıda paylaştığımız Online İşlemler linki üzerinden kartınıza para yükleyebilirsiniz.

Mobil uygulamayı indirip, kredi kartı bilgileriniz ile de bakiye yükleyebilirsiniz.

Alternatif olarak bankanızın online işlemleri üzerinden ya da mobil bankacılık uygulamasından da kredi kartınız ile bakiye yükleyebilirsiniz.

İstanbulkart Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

İBM’lere başvuru yapmak için gerekli belgeler şunlardır:

 • Kimlik belgesi (Nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport)
 • Fotoğraf (son 6 ay içinde çekilmiş)

İndirimli kart başvurularında ayrıca, indirime hak veren belgenin aslı ve fotokopisi de ibraz edilmelidir. İndirimli kartlar için gerekli belgeler şunlardır:

 • Öğrenci kartları için: Öğrenci belgesi
 • Öğretmen kartları için: Öğretmen belgesi
 • 60 yaş üstü kartları için: Kimlik belgesi
 • 65 yaş üstü kartları için: Kimlik belgesi
 • Sarı basın kartı için: Sarı basın kartı

İstanbulkart başvurusu için İBM’lere şahsen başvuru yapılabilir. Ayrıca, İstanbulkart web sitesi üzerinden online başvuru da yapılabilir. Online başvurularda, başvuru formu doldurularak, gerekli belgelerin taratılmış veya fotoğraflı hali sisteme yüklenmelidir

İstanbulkart Abonman Ücreti Ne Kadar 2024

2024 yılında yapılan son zamla birlikte

 • Tam elektronik bilet ücreti 17 TL
 • Öğrenci elektronik bilet ücreti 8.50 TL
 • Öğretmen elektronik bilet ücreti 13 TL
 • Tam abonman ücreti 1388 TL
 • Öğrenci abonman ücreti 250 TL

oldu.

İstanbulkart Bakiye Sorgulama

İstanbulkart bakiye sorgulama işlemi de tıpkı diğer işlemler gibi Online İşlemler üzerinden yapılabiliyor.

İstanbulkart mobil uygulamasından ya da bankaların ATM’lerinden de bakiye sorgulama yapılabiliyor.

Kart sahipleri, herhangi bir bankanın ATM’sinden kartlarındaki bakiyeyi görüntüleyebiliyorlar.

İstanbulkart Cihaz Eşleştirme Nasıl Yapılır?

İstanbulkart cihaz eşleştirme ile kart kullanıcıları, toplu ulaşım araçlarında ve marketlerde ödeme yapabiliyorlar.

Kart sahipleri, QR kod okutarak, dijital kartlarını kullanabiliyorlar.

İstanbulkart cihaz eşleştirme yöntemi ile ödeme yapmak için ilk olarak mobil İstanbulkart uygulamasını akıllı telefonunuza indirmelisiniz.

Daha sonra mobil pininiz ile uygulamaya giriş yapmalısınız.

Sonrasında para yükleme işlemini gerçekleştirmeli ve son olarak ekranda yer alan karekodu turnikeye ya da pos cihazına okutmalısınız.

Yukarıdaki adımları takip etmek suretiyle dijital kartınızı kullanabilirsiniz.

İstanbulkart Limit Sorgulama

İstanbulkart limit yani bakiye sorgulama işlemi de İstanbulkart Online İşlemler üzerinden veya mobil uygulamadan yapılabiliyor.

Kart sahipleri, kart limitlerini herhangi bir bankanın ATM’sinden de görüntüleyebiliyorlar.

İstanbulkart İletişim Telefon Numarası

İstanbulkart ile ilgili olarak bilgi edinmek, her türlü soru ve görüşlerinizi yetkili kişilere iletmek adına ALO153 hattını 7/24 arayabilirsiniz. 

İstanbulkart’tan Para Çekilebilir mi?

İstanbulkartlarda bulunan TROY özelliği, bu kartlarla ülkemizdeki tüm bankamatiklerden para yatırma ve para çekme işlemlerini gerçekleştirebilmenizi mümkün bir hale getiriyor.

Yani kart kullanıcıları, kartlarındaki parayı ATM’lerden nakit olarak çekebiliyorlar.

İstanbulkart’a Para Yükledim ama Gözükmüyor

Yükleme talimatının henüz gerçekleşmemiş olmasından ötürü kart sahipleri, zaman zaman kartlarında yükledikleri bakiyeyi göremeyebiliyorlar.

Bu durumda yükleme talimatını yeniden girmelisiniz.

Yükleme talimatını girmenize rağmen hala kartınızda yüklediğiniz miktarı göremiyorsanız, konuyla ilgili bilgi alabilmek için bankanızı arayabilirsiniz.

İstanbulkart Başvurusu Ne Zaman Onaylanır?

İstanbulkart başvurusu yapan bir çok kişi İstanbulkart başvurusu ne zaman onaylanır sorusunu merak etmektedir. İstanbulkart başvurusu yaptıktan sonra başvurunuzu 7 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

İstanbulkart Usulsüz Kullanım Cezası Ne Kadar?

İstanbulkart’ı usulsüz yani haksız yere kullanan kişilerin tespit edilmeleri üzerine bir miktar ceza ödemeleri gerekiyor.

Örneğin, başkasının indirimli kartını kullanan kişilere ceza kesiliyor.

2024 yılında kendisine ceza kesilen kişilerin 1300 TL ödemeleri gerekiyor.

İstanbulkart Başvuru Merkezleri Çalışma Saatleri

İstanbulkart Başvuru Merkezleri (İBM), hafta içi 08:30-17:30 saatleri arasında hizmet vermektedir. İBM’ler, cumartesi ve pazar günleri kapalıdır.

Bu yazımızda kısaca İstanbulkart online başvurusu nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya, İstanbulkart başvuru detaylarını sizlerle paylaşmaya çalıştık.

Sizler de konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.