SMS ile Findeks Kredi Notu Öğrenme ve Sorgulama

SMS ile Findeks Kredi Notu Öğrenme ve Sorgulama
04.05.2024 15:53
A+
A-

SMS ile Findeks Kredi Notu Öğrenme ve Sorgulama 2024; Findeks, ekonomi alanında aynı zamanda sizin bir finansal karneniz niteliğindedir. Söz konusu Findeks kredi notu, aynı zamanda tüm bankaların size kredi ürünleri sunarken bakmış olduğu en önemli belirteçlerin başında gelir. Bu sebeple bankalardan kredi ve kredi kartı gibi ürünler almak isteyen kişiler Findeks notunu nasıl öğrenebileceği konusunda zaman zaman araştırmalar yapmaktadır.

Findeks kredi notu, önceden kredi çekip çekmemenize ya da mevcut kredi ve kredi kartı borçlarınızı düzenli ödeyip ödemediğinize göre değişebilir. Dolayısıyla da sadece kredi ürünleri kullanırken değil cep telefonu satın alırken ya da ev kiralarken bile kredi notu önemli bir referans değerindedir.

Kredi notu, 1 ila 1900 puan arasında olur. Sahip olduğunuz kredi notu, 1900 puana ne kadar yakın ise en az riske sahip olmanız anlamına gelirken puanınız 1 puana yaklaştıkça riskli grubuna da bir o kadar yakın olmanız anlamına gelir. Puanınız ne kadar yüksek olursa özellikle bankalardan kredi ve kredi kartı hizmetlerinden faydalanmanız da o kadar kolay olacaktır.

Ücretsiz Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi notu öğrenme ücretsiz yapılan bir işlem değildir. Özellikle SMS yoluyla Findeks kredi notu sorgulaması yapmak istiyorsanız Vodafone, Turkcell ya da Türk Telekom fark etmeksizin tüm operatörler sizlerden kendi bünyelerinde belirlemiş oldukları tutarda ücret talep edecektir. Bu nedenle de sorgulama yapmadan önce eğer SMS ile sorgulama yapmak istiyorsanız operatörünüzün bu konuda talep edeceği ücreti öğrenmeniz faydanıza olacaktır.

SMS ile Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Findeks kredi notu, bankaların yanı sıra neredeyse tüm finansal kurumların itina ile dikkate aldığı önemli bir ayrıntı ya da diğer bir deyişle finansal karnedir. Şayet bir banka müşterisinin kredi notu düşükse ve riskli gruba giriyor ise bankalar da bu durumda müşterilerine kredi ürünleri vermekte tereddüt edebilmektedir.

Bireyin daha önceden kullanmış olduğu kredi ve kredi kartının borçlarını düzenli ve gecikme yapmadan ödemesi kredi notunu doğrudan etkileyen en önemli faktörlerdir. Bunun yanı sıra elbette Findeks kredi notunu doğrudan etkileyen birçok farklı konu da vardır.

  • Bireyin var olan borçları,
  • Yeni alınmış olan kredi tutarı,
  • Bireyin genel kredi kullanım oranı,
  • Kredi ve kredi kartı borçlarının ödeme zamanları gibi konular “Findeks kredi notunu neler etkiler?” sorusunun en net cevaplarıdır.

Tüm bu faktörlere bağlı olarak her müşterinin düzenli olarak Findeks kredi notu hesaplanır ve finansal karnesi oluşturulur. Eğer kredi notunuzu öğrenmeniz gerekiyorsa sorgulama işlemini e-devlet üzerinden ya da bankalara giderek yapabileceğiniz gibi aynı zamanda zaman kaybetmeden SMS ile de kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Findeks Kredi Notu Öğrenme Turkcell

SMS ile kredi notu öğrenme Turkcell; Turkcell GSM operatörü abonesi olan kullanıcılar kredi notlarını son derece kolay şekilde öğrenebiliyor. Kredi notu sorgulaması yapmak için Turkcell aboneleri TC kimlik numarasını yazdıktan sonra boşluk bırakıp doğum senesini yazarak 1122’ye mesaj göndermelidir. Sonucu aynı şekilde kısa mesaj ile saniyeler içinde gelmektedir.

SMS ile Findeks Kredi Notu Öğrenme Vodafone

SMS ile kredi notu öğrenme Vodafone; Vodafone hat kullanıyorsanız sizler de SMS yolu ile Findeks kredi notunuzu anında öğrenebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey tıpkı Turkcell operatöründe olduğu gibi 1122’ye TC kimlik numaranızı ve boşluk bırakarak doğum yılınızı yazarak kısa mesaj atmaktır. Mesajı gönderdiğinizde ortalama 1 dakika içinde sorgulama sonucu telefonunuza SMS olarak gelecektir.

Türk Telekom Findeks Kredi Notu Öğrenme

SMS ile kredi notu sorgulama Türk Telekom; Turkcell ve Vodafone gibi Türk Telekom aboneleri için de kredi notu öğrenme adımları aynı olarak devam eder. TC kimlik numarası yazıp boşluk bırakıp doğum yılınızı ya da doğum tarihinizi birleşik şekilde gün ay yıl olarak yazıp 1122’ye kısa mesaj gönderebilirsiniz.

Kredi Notu Öğrenme E-Devlet

E-Devlet sisteminde birçok alanda olduğu gibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşların kredi borçları ve limitleri hakkında bilgileri saklı tutulmaktadır. Dolayısıyla da SMS ile sorgulama yapmak istemiyorsanız E-devlet üzerinden hiçbir ücret ödemeden kredi notunuzu sorgulayabilirsiniz. Bunun için şu adımları izlemeniz gereklidir;

  • ilk olarak E-Devlet kapısı resmi web sitesine gidin ve TC kimlik numaranız ile şifrenizi girerek sisteme giriş yapın.
  • Daha sonrasında arama çubuğuna “Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Raporu” yazın ve ilgili sayfaya gidin.
  • İlgili sayfaya gittiğinizde ekranın sağ üst köşesinde bulunan “Yeni Başvuru” butonuna tıklayın.
  • Karşınıza çıkan ekranın alt kısmında “Başvur” butonuna tıkladığınızda rapor sonucu ücretsiz SMS olarak sistemde kayıtlı olan cep telefonu numaranıza gelecektir.

TC ile Kredi Notu Öğrenme

T.C ile kredi notu öğrenme ziraat bankasından ya da diğer bankalardan birebir yapılabilmektedir. Ayrıca TC kimlik numaranızı kullanarak e-devlet üzerinden ya da yukarıda belirttiğimiz SMS ile sorgulama yöntemlerinde olduğu gibi TC kimlik ve doğum tarihi bilgilerinizi 1122’ye kısa mesaj atarak da kolayca kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Kredi Notu Öğrenme SMS Kaç TL?

Kredi notunu E-devlet üzerinden ya da bizzat bankalara giderek kredi notunuzu ücretsiz öğrenebilirsiniz. Ancak SMS yöntemiyle de 1122’ye kısa mesaj atarak daha hızlı ve kolay şekilde kredi notunuzu sorgulayabilirsiniz. Ancak SMS ile kredi notunu sorgulama işlemleri ücretlidir. Bu ücreti her operatör farklı belirleyebileceği gibi şuan tüm operatörlerde 54 TL gibi bir tutarda hizmet vermektedir.

SMS ile Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim?

SMS ile kredi notunuzu hızlı bir şekilde, bankaya gitmeden kolayca öğrenebilirsiniz. SMS ile kredi notunuzu sorgulamak için telefonunuzun kısa mesaj ekranına gidin ve yeni mesaj oluşturma ekranına TC kimlik numaranızı yazın, boşluk bırakın ve doğum yılınızı yazın. Bu mesajı 1122’ye gönderdiğinizde sonuç tekrar telefonunuza SMS olarak gelecektir.

Başkasının Findeks Raporu Nasıl Alınır?

Başka bir kişinin Findeks raporunu almak istiyorsanız eğer bu kişi gerçek kişi ise hukuki olarak kişinin onayını da alarak Findeks raporunu almanız mümkündür. Bu sorgulama için gerçek kişinin Findeks üyesi olmasına gerek yoktur. Ancak rapor alacağınız tüzel bir kişi ise rapor alabilmeniz için tüzel kişinin Findeks üyesi olma şartı aranır.

Findeks Kredi Notu Kaç Olmalı?

Findeks kredi notu yani diğer bir deyişle finansal karne, kredi ve kredi kartı borçlarınızı düzenli ödeyip ödememeniz durumlarına göre 1 ila 1900 puan arasında derecelendirilir. 1 puan en riskli puan olurken puanınız 1900’e yaklaştıkça risksiz konuma geçer ve bankaların da daha çok güven duyduğu müşteriler arasında yer alabilirsiniz. Bu nedenle de Findeks kredi puanınız 1900 puana ne kadar yakın ise sizin için o kadar iyi olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.