Instagram Mavi Tik Nedir? Nasıl Alınır? Mavi Tık Hilesi

Instagram Mavi Tik Nedir? Nasıl Alınır? Mavi Tık Hilesi
05.03.2024 05:11
A+
A-

Instagram Mavi Tik Nedir? Nasıl Alınır? Mavi Tık Hilesi; Günümüzde en yaygın kullanan sosyal medya platformlarının başında gelen Instagram, kullanıcılarına her gün farklı bir yenilik sunmaktadır. Dünya genelinde aktif kullanıcısı 2 milyarı aşan Instagram’da en çok merak edilen konulardan birisi de mavi tik olmaya başlamıştır.

Her gün yeniliklerine bir yenisini ekleyen İsntagram, mavi tik ile de aslında kullanıcılarına hesap sahipleri hakkında fikir sahibi olabilmek adına fayda sağlıyor. Zira Instagram’da mavi tikli hesapların sayısı da her geçen gün gözle görülür şekilde artmaktadır.

Mavi tik nedir? Instagram mavi tik alma şartları nelerdir? Instagram mavi tik hilesi gibi merak edilen tüm detayları yazımızın devamında sizler için derledik.

Instagram Mavi Tik Nedir?

Mavi tik alma süreci Instagram kullanıcıları ne kadar araştırılıyor ise aynı zamanda kullanıcılar tarafından mavi tikin ne olduğuna dair de ciddi oranda araştırmalar yapılmaktadır. Zira mavi tik, aynı zamanda hesaplar hakkında çok kesin ve net olmasa da birtakım fikirler edinmek için önemli bir ayraç konumundadır.

Instagram mavi tik, hesabın Instagram tarafından onayladığını ifade eden bir işarettir. Aynı zamanda “Doğrulanmış Hesap Rozeti” olarak da tanımlanan mavi tik, diğer yandan hesabın orijinal olduğunu da ifade etmektedir. Mavi tik, Instagram tarafından 2024 yılında uygulamaya konulan ve daha zor şartlarla kullanıcılara verilen mavi tik, 2017 senesinde her kullanıcının başvurusuna açık hale getirilmiştir.

Sosyal medya fenomenlerinin yanı sıra sanatçı, futbolcu, siyasetçi kimliğine sahip olan ünlülerin hesapları genellikle mavi tikli hesaplardır. Mavi tik, hesabın Instagram tarafından onaylanmış ve doğrulanmış olduğunu gösteren bir rozet olduğundan aynı zamanda hesabın gerçekliğini de ifade etmektedir. Dolayısıyla da mavi tikin işlevi oldukça büyüktür.

Mavi tikin işlevinden dolayı Instagram her kullanıcının gelişigüzel bir şekilde mavi tik almasını onaylamaz. Zira hesabının mavi tikli olmasını isteyen kullanıcıların belli başlı bazı şartları da karşılaması gerekiyor. Bu sebeplerden ötürü her ne kadar mavi tik başvuruları çok fazla olsa da Instagram başvuruları değerlendirme konusunda oldukça titiz davranmaktadır.

Instagram Mavi Tik Nasıl Alınır 2024?

Instagram mavi tik satın alma işlemleri öncesinde başvuru işlemlerini tamamlamanız gereklidir. Siz başvuru işlemlerinizi doğru bir şekilde tamamladıktan sonra Instagram başvurunuzu değerlendirmeye alacaktır. Instagram mavi tik almak için şu adımlar doğru bir şekilde izlenmelidir;

 • Öncelikle telefonunuzdaki Instagram uygulamasına gidin ve bilgilerinizi girerek hesabınıza giriş yapın.
 • Giriş işleminden sonra ekranın sol altındaki profil fotoğrafınıza tıklayıp profilinize gidin ve ekranın sağ üst köşesindeki yatay üç çizgiye tıklayarak “Ayarlar” menüsüne geçiş yapın.
 • Karşınıza farklı ayarların olduğu bir sayfa gelecektir. Bu seçenekler arasından “Hesap” yazan seçeneğe tıklayarak ekranı kaydırın ve “Doğrulama İste” seçeneğini bularak üzerine tıklayın.
 • Karşınıza “Instagram Doğrulaması İçin Başvur” yazan “Güvenilirliği Onayla” ve “Tanınırlığı Onayla” olmak üzere iki adımdan oluşan doğrulama ekranı gelecektir.
 • İlk doğrulama adımında kullanıcı adınızı, kendi ad ve soyadınızı girdikten sonra birde kimlik bilgilerinizin doğruluğunu ispatlayacak olan kimlik kartı, ehliyet, fatura ya da vergi belgesi gibi bir belge yüklemelisiniz.
 • İkinci doğrulama adımında tanınırlığınızı hangi alanda göstermek istediğinizi göstererek ülke, bölge, hedef kitle ve kategori seçimi yapmalısınız. Ekranın altına indiğinizde yine bir belge yükleme yeri karşınıza çıkacaktır. Bu adımda belge yüklemek isteğe bağlı bırakılmış olsa da başvurunuzun kabul edilme olasılığının artması için belge yüklemeniz faydanıza olacaktır.
 • Tüm yönergeleri eksiksiz ve doğru şekilde tamamladıktan sonra ekranın alt kısmında bulunan “Gönder” butonuna tıklayarak başvurunuzun Instagram’a iletilmesini sağlayabilirsiniz.

Her mavi tik başvurusunun olumlu olarak sonuçlanacağının hiçbir garantisi yoktur. Mavi tik alınması istenen hesabın tüm özellikleri şartlara uygun olsa da zaman zaman Instagram başvuruları reddedebilmektedir.

Instagramda Para ile Mavi Tik Nasıl Alınır?

Parayla mavi tik alma, kısa bir süre önce gündeme gelmiş ve birçok Instagram kullanıcısının da dikkatini çekmeye başlamıştır. Mavi tik almak isteyenler, Instagram’a başvuru yapıp titiz bir değerlendirme sürecinden geçerken artık isteyen kullanıcılar para ödeyerek hiçbir değerlendirme sürecine girmeden hesabı için mavi tik satın alabiliyor. Parayla mavi tik alma işlemini tamamlamak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz;

 • Telefonunuzdaki Instagram uygulamasına giderek hesabınıza giriş yapın ve profilinize gidin. Profil ekranının sağ üst köşesindeki yatık üç çizgi simgesine dokunarak “Ayarlar” menüsüne gidin.
 • Ayarlar menüsünün seçeneklerinin arasında “Hesaplar Merkezi’nde Daha Fazlasını Gör” seçeneğini bularak tıklayın.
 • Karşınıza gelen ekranda “Meta Verified” seçeneğini bulup tıkladığınızda hesabınızın uygunluk seviyesini göreceksiniz. Bu aşamada profil seçimi yapmalısınız.
 • Abone olup parayla mavi tik alma işleminizi tamamlayabilmeniz için “Meta Verified Kullanılabilir” ifadesini görmeniz gerekmektedir. Bu ifadeyi gördüyseniz “Abone Ol” sekmesine tıklayın ve abonelik için gerekli bilgileri doldurun ardından kimlik onaylama işlemini tamamlayın.
 • Kimlik onaylama işleminden sonra değişiklikleri kaydettiğinizde karşınıza ödeme ekranı gelecektir. Ekranda “Şimdi Öde” seçeneğine tıklayarak önce ödeme yönteminizi belirleyin daha sonrasında ödeme adımını gerçekleştirin. Ödeme aşamasından sonra “Abone Ol” butonuna tıkladığınızda işlemlerinizi tamamlamış olacaksınız.

Instagram Mavi Tik Alma Şartları

Pek çok Instagram kullanıcısı, hedeflediği takipçi sayısına ulaştığında yahut herhangi bir iş kurmak istediğinde mevcut hesaplarını doğrulatmayı tercih etmektedir. Bu nedenle mavi tik alma süreci içerisinde bulunan her detayın bilinmesi şarttır. Kullanıcılar, Instagram mavi tik alma şartları kapsamı içinde gösterilen durumlara uygun olmaları halinde Instagram üzerinden gerekli başvuruyu yapabilmektedir. Bahsi geçen bu şartlar, aşağıda geniş bir şekilde bir biçimde açıklanmıştır:

 • Tanınan, ünlü biri olmanız yahut hesabınızın bir marka, kuruluş hesabı olması gerekmektedir.
 • Hesabın tamamen özgün olması gerekmektedir.
 • Doğrulanacak olan hesabın diğer hesaplara nazaran daha dikkat çekici olması gerekmektedir.
 • Tam anlamıyla onaylanabilecek bir hesap niteliği taşımalıdır.
 • Belirlenen sınırda takipçi sayısına ve diğer etkileşim oranlarına sahip olmalıdır.

Belirlenen bu şartların sağlanması halinde alakalı alan üzerinden hesap doğrulama başvurusu yapılabilmektedir. Başvuru sonucuna göre hesabın mavi tik alıp alamayacağı belli olacaktır. Lakin tespit edilen şartların kesinlikle yerine getiriliyor olması gerekmektedir.

Mavi Tik Almak İçin Ne Gerekli?

Instagram mavi tik alma şartları, abone olmadan yani parayla mavi tik almayan ve Instagram’a mavi tik için başvuru yapacak olan kullanıcıları ilgilendiren kriterlerdir. Söz konusu şartlar, değerlendirme sürecinde hesabın gerçekliğini, güvenilirliğini ve özgünlük derecesini göstermek için Instagram tarafından belirlenmiştir. Dolayısıyla da başvuru yaparak mavi tik almak istiyorsanız aşağıdaki şartlara hesabınızın uygun olması gereklidir;

 • Mavi tik almak için başvuru yapacağınız hesap, ilk olarak gerçek bir kişiyi ya da tescilli bir kuruluşu ifade etmelidir.
 • Başvuru değerlendirmesinde hesabın benzersiz olması yani taklit eseri olmaması son derece önemlidir. Her bir işletme ya da kişinin sadece bir hesabını onaylatma hakkı vardır.
 • Hesabınızın ismi genel ilgi alanlarına yönelik değil daha kişisel ve belirgin olmalıdır.
 • Hesabınızdaki profil fotoğrafı, biyografi gibi tüm bilgiler eksiksiz olmalı ve değerlendirme sürecinde hesabınız da herkese açık olmalıdır.
 • Hesabın, çok fazlar aratılan ve tanınan bir kişiye ya da markaya ait olması önemli bir şarttır.

Mavi Tik Almak İçin Kaç Takipçi Lazım?

Instagram hesabınız için doğrulanmış hesap rozeti yani mavi tik almak istiyorsanız o halde belirli bir takipçi sayısına ulaşmış olmanız gereklidir. Instagram’ın belirlediği bu şart doğrultusunda diğer şartlara ek olarak mavi tik alabilmeniz için hesabınızın en az 10.000 takipçisi olması gereklidir.

Instagram Mavi Tik Ücreti Alma Ne Kadar?

Instagram mavitik satışının Türkiye’de başlamasıyla birlikte mavi tik ücretleri de kullanıcılar tarafından fazlasıyla merak konusu oldu. Ücretli mavi tik satın almak isteyen kullanıcılar için de bazı basit şartlar aransa da genellikle birçok kullanıcı bu şartları karşılayarak ücret karşılığında hesabına mavi tik alabilmektedir.

Instagram mavi tik satın almak isteyen kullanıcılar mavi tik alımını şirket ya da mobil cihaz üzerinden gerçekleştirirse 14,99 dolar öderken Meta Verified mavi tik aboneliği alan kullanıcılar ise şuan için aylık olarak 279,99 TL abonelik ücreti ödeyecektir.

Instagram Mavi Tik Hilesi

İntagram mavi tik hilesi, sıklıkla araştırılan bir konu olsa da böyle bir hilenin olduğunu söylemek mümkün değildir. Şöyle ki; Instagram mavi tik sadece İsntagram’a başvuru yaparak ya da Meta Verified abonesi olarak alınabilmektedir. Bu yöntemlerin dışında hile ile Instagram hesabına mavi tik ekleyebilmek mümkün değildir.

İnternet üzerinde her ne kadar “Instagram mavi tik hilesi” adı altında açılmış konular olsa da bu web sitelerinin doğru olma olasılığı yok denecek kadar az olmakla birlikte sitelerin kötü amaçlı olma riski de oldukça yüksektir.

Instagram Mavi Tik Kopyalama

Instagram kullanıcıları içinde mavi tik sahibi olmak isteyen kişi sayısı bi hayli fazladır. Bunun birden fazla nedeni olsa da en büyük sebebi dikkat çekici olmasıdır. Doğal yöntemler ile mavi tik sahibi olamayan bireyler farklı metotları araştırmaya başlamaktadır. Bilinen farklı yöntemler içinde Instagram mavi tik kopyalama ilk sıralarda bulunmaktadır.

Instagram mavi tik kopyalama işlemi tahmin edilenden bi hayli basit olmaktadır. Windows işletim sistemli bir bilgisayarda klavyeden Alt + 0257 tuşlarına bastığınızda tik işareti çıkmaktadır. Eğer tik işareti yerine ü harfi çıkıyorsa bu işlemi excel programında yapmayı deneyebilirsiniz.

Mavi tik kopyalamanın bir diğer yolu ise telefonunuzun klavyesindeki emoji satırında tik işaretini bulmaktır. Klavyenizden tik işaretini bularak kopyalama işlemini rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Yapacağınız bu iki basit yöntem aracılığıyla mavi tik sahibi olabilirsiniz. Lakin gerçek anlamda bu rozete sahip olan bireyler ile aynı durumda olmazsınız. Güvenlik yahut bilinirlik hususunda tahmin ettiğiniz pozisyonda yer almanız imkansız olacaktır. Bu nedenle gerçek rozeti alabilmek adına hesabınızı geliştirmeniz çok daha doğru bir işlemdir.

Instagram Mavi Tik Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır? 

Başarılı bir biçimde gönderdiğiniz başvuru formu hemen hemen olarak bir hafta içinde sonuçlanmakta ve olumlu yahut olumsuz dönüş almaktasınız. Eğer olumsuz bir dönüş alırsanız 30 gün sonra eksiklerinizi tamamlayarak yeniden başvuru uygulayabilirsiniz.

Eksiklerinizi tamamlama hususunda takipçi sayınızı yükseltmek, hesabınızı daha profesyonel hale getirmek, ilgi çekici olmak başlıklarını değerlendirebilirsiniz. Böylelikle hesabınızı şekillendirmeniz daha kısa sürecek ve istediğiniz mavi tik rozetini almak daha kolay bir hale gelecektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.