Aile Destek Programı Başvurusu ve Başvuru Şartları

Aile Destek Programı Başvurusu ve Başvuru Şartları
16.03.2024 08:13
A+
A-

Aile Destek Programı Başvurusu ve Başvuru Şartları 2024; Aile Destek Programı ile ihtiyaç sahibi ailelerin 12 ay boyunca ihtiyaçlarını karşılamaları sağlanır. Böylece maddi sıkıntı içinde olan aileler bir nebze de olsa rahat ederek asgari ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Ücretler her ay ihtiyaç sahiplerinin hesabına yatırılıyor. Bu yardım kapsamında hanelere gelir kriterine göre 1500 TL ile 2500 TL arası ödeme veriliyor.

Aile Destek Programına eklenen Çocuk Destek Bileşeni hanedeki çocuk sayısı ve hanede gelir olup olmaması ihtiyaç sahibinin alacağı ücreti değiştiriyor. Bu kapsamda;

 • 1-2 aylık ailelere 350 TL
 • 3 çocuklu ailelere 450 TL
 • 4 çocuklu ailelere 550 TL
 • 5 ve üzeri çocuklu ailelere 650 TL ödeniyor.

Aile Destek Programı Nedir?

Aile destek programı Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından dar gelirli muhtaç ailelere en fazla 1 yıl olacak şekilde verilen para yardımıdır. İhtiyaç sahibi ailelere hem destek olmak hem de temel ihtiyaçlarını gidermek için ödenir. Aile destek ödemesi hanede yaşayan gelir durumuna bağlı olarak verilir.

Aile destek ödemesi yardımı alan kişilere ayrıca ayrıca çocukları varsa çocuk parası yardımı ek olarak ödenir.

Aile Destek Programı Başvuru Şartları Nelerdir?

Aile Destek Programından faydalanmak için şu şartları karşılamak gerekir;

 • C vatandaşı ya da mavi kart sahibi olmak
 • 18 yaşından büyük olmak
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından muhtaç olduğu onaylanmalı
 • Muhtaçlık sınırının altında yaşamak
 • Hanede muhtar, memur, kamu işçisi ve noter çalışıyorsa başvurular reddediliyor.
 • Hanede yurtdışında çalışan, özel sandıklar kapsamında bulunan kişiler de Aile Destek Paketine başvuru yapamaz.

Aile Destek Programı başvuru şartları size de uyuyorsa başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Aile Destek Programından Kimler Faydalanabilir?

Aile Destek Programından faydalanabilmesi için gerekli şartları yukarıda belirtmiştik. Başvurular değerlendirilirken kimlere öncelik verildiğini şu şekilde gösterebiliriz;

 • Kronik hastalar ve engelliler
 • Eşinden ayrılan veya eşi vefat eden dul kadınlar
 • Gelir sahibi olmayanlar
 • Şehit ve gazi yakınları
 • Muhtaç asker aileleri
 • Kimsesizler ve afetzedeler
 • 65 yaş üstü sahipsiz vatandaşlar

Aile Destek Programı Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Aile Destek Programı Başvurusu için gerekli belgeler şu şekildedir;

 • C kimlik ve fotokopisi
 • Hane bireylerinin T.C kimlik fotokopisi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • İkamet belgesi
 • Fakirlik belgesi
 • Mal beyanını gösteren belgeler
 • Gelir belgesi ya da gelir olmadığını gösteren belge
 • Kira sözleşmesi
 • Hanede engelli birey varsa engelli raporu, kronik hasta varsa sağlık raporu

Paket için gerekli belgeler bu şekildedir. Ancak bağlı olduğunuz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından ekstra başka belgeler de istenebilir. Bunun için kurumu arayarak bilgi alabilirsiniz.

Aile Destek Programı Başvurusu Nereden Yapılır?

Aile destek programı başvurusu e-devlet üzerinden gerçekleştirilebilir. Aynı zamanda ikametinizin bağlı olduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek de başvuru yapabilirsiniz. Aile destek programı kapsamında her ay sosyal yardım alamk başvurunuzu online olarak e-devlet üzerinden yada kimliğiniz ile beraber bizzat Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına bizzat giderek yapabilirsiniz.

E-Devlet Aile Destek Programı Başvurusu

Aile destek programı yardımına internetten online olarak e-devlet üzerinden başvuruda bulunmanızz mümkün. İhtiyaç sahibi ailelere bizzat Sosyal Yardımlaşma Vakfına giderek başvuruda bulunabilecekleri gibi e-devlet üzerinden bu linke https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru tıklayarak başvuruda bulunabilirler.

Aile destek ödemesi her handen 1 kişi başvuru yapabilir.

Aile Destek Programı Başvuru Linki

Aile destek ödemesine internettten başvuruda bulunmak isteyen kişiler e-devlet üzerinden Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu sayfasından başvurularını yapabilirler. Aile destek ödemesi linkini kullanarak hemen başvuruda bulunmak için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru linke tıklayabilirsiniz.

Aile Destek Programı Başvuru Formu

Aile destek programına başvuru yapacak kişilerin başvuru sırasında başvuru formunu doldurmaları gereklidir. Aile destek ödemesi başvuru formunda kişisel bilgileriniz yanında iletişim bilgileri doldurulmalıdır.

Aile destek programına başvuru için başvuru formunda gelir durumunuz,çocuk sayısı, çalışıp çalışmadığınız ve hanede yaşayan kişi sayısını mutlaka doğru doldurmalısınız. Ayrıca evde yaşayan kişilerin okuyup okumadığı, engelli ise engel bilgileri sorulmakatadır.

Aile destek programı başvuru formu oğru doldurulmalıdır. Tüm bilgileriniz başvuru sonrası detaylı incelendiği için yalan bilgi verildiğinde başvurusunuz reddedilir. Başvuru formunun sonunda bulunan açıklama kısmına maddi durumunuzun kötü olduğunu ve yardım talep ettiğinizi yazabilirsiniz.

Aile Destek Programı Parası Ne Kadar

Aile destek paralarını halen zam gelmediği için geçen sene aldığınız para aynı şekilde ödenmeye devam edilecektir. Güncel olarak aile destek parası miktarı ise;

Kişi başına düşen aylık gelir   Aylık Destek Tutarı (TL)
450 TL ve altı 1250
450 TL üzeri ─ 911,15 TL ve altı 1.300
911,15 TL üzeri ─  1372,30 TL ve altı 1500
1372,30 TL üzeri ─  3.800,78 TL’den az 1850

Aile Destek Programı Kabul Edildi Ne Zaman Yatar

Aile destek ödemeleri bulunduğunuz İl’e göre değişiklik göstermektedir. Aile destek parası genelde her ayın 15 ile 20’si arasında hesaplaraa yatmaktadır.

Aile Destek Ödemesi Nereye Yatar

Aile destek parası başvuru sırasında verdiğiniz İBAN Numarasınına yatar. Eğer banka hesabı bilgisi verilmediyse para PTT şubelerinden yada e-devlet üzerinden PTT üzerinden yapıaln kurum ödemeleri sayfasından hesabınıza katarabilirsiniz.

PTT hesabınıza para yardımı yatıp yatmadığını sorgulamak için PTT Yardım Parası Sorgulama linkine tıklayabilirsiniz.

Aile Destek Programı Vakıf Değelendirme Sürecinde Ne Demek

Aile destek programı başvurusu yaptıktan sonra e-devlet üzerinden sorgulama yaptığınızda Aile Destek Programı Vakıf Değelendirme Sürecinde yazıyorsa başvurunuz halen değerlendirme aşamasında olduğunu ve sonuçlamadığını anlamına gelir. Eğer Vakıf değerlendirme süreci  günü geçtiği halde değerlendirilmemişse mutlak en yakın Sosyal Yardımlaşma Vakfına gidebilirsiniz.

Aile Destek Programı Ücreti Nereye Yatırılır?

Aile Destek Programı ödemeleri hak sahibinin PTT hesaplarına yatırılır. PTT kartınız varsa PTT ATM’lrinden, yoksa PTT şubelerinden paranızı çekebilirsiniz. Ödemeler her ayın 2. haftasında hesaplara yatırılıyor.

Aile Destek Programı Başvuru Sorgulama

Aile Destek Programı başvuru sorgulama işlemi de e-devlet üzerinden gerçekleştirilir. Aynı zamanda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na giderek de başvurunuzu sorgulayabilirsiniz.

Aile Destek Programı İletişim Numarası

Aile destek programı hakkında aklınıza takılan tüm sorular, başvuru ve ödemeleri için ALO 144 numarasını arayarak öğrenebilirsiniz.

Aile Destek Programı Feshedildi Ne Demek?

Aile destek ödemesi feshedildi yada reddedildi yazıyorsa ödemeniz kesildiği anlamına gelir. Genelde belli aralıklarla yapılan gss sonucuna göre gelirinde değişiklik olanların ödemeleri feshedilir.

Aile Destek Programı ile ilgili merak ettiğiniz tüm detayları içeriğimizin yorum kısmına yazabilir, görüş ve önerilerinizi de bizlere iletebilirsiniz.

Yorumlar

 1. Reyhan dedi ki:

  İhtiyaç sahibiyim eşim hasta çalışamıyor üç çocukla iki orenciyle geçinmek zor Allah rızası için banada el uzatin